‘Banker Bilo’ gerçek oldu: Göçmenleri ‘Ankara-İstanbul’ diyerek Artvin’e bıraktılar

0
594

Artvin’de ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapan Pakistan ve Afganistan uyruklu 103 göçmen yakalandı. Ankara ve İstanbul’a götürülecek göçmenler, bu şehirler denilerek Artvin’e bırakıldıklarını söyledi.

Kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sarıbudak köyünde yol üzerinde kalabalık gruplar halinde yürüyen yabancı uyruklu kişileri gören yöre sakinleri, jandarmaya haber verdi. Gelen ekiplerin yaptığı kontrollerde bu kişilerin yasa dışı yollarla İran üzerinden Türkiye’ye giriş yapan Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmen insanlar olduğu belirlendi.

Gözaltına alınan 103 göçmenin, 200’er lira karşılığında yasa dışı yollarla Türkiye’ye sokulduğu, Ankara ve İstanbul’a götürülmek vaadiyle Artvin’de yol kenarına bırakıldığı ortaya çıktı. Kendilerini yurda sokan kişiler, iddiaya göre Ankara ve İstanbul olduğunu söyleyerek göçmenleri Artvin’e bıraktı. Göçmenlerin bu kentlere ulaşmak amacıyla da uzun süredir yürüdüklerini söylediği öğrenildi.

Artvin Terminali’ne götürülen kaçakların sınır dışı edileceği belirtildi. Göçmenleri yola bırakan şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.