Grevdeki maden işçisi: Biz yenilirsek buraya siyanür de gelir

0
563

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır AŞ’nin Artvin Cerattepe ve Murgul Damar’daki işletmelerinde zam ve ikramiye taleplerinin karşılanması için başlattığı fiili greve sürüyor. Daha önce Eti Bakır İşletmelerinde altın madeni işleme ve zenginleştirme için siyanür kullanmak isteyen Cengiz’e karşı yaklaşık 5 gün boyunca grev yapan işçiler, “Burada biz yenilirsek buraya siyanür de gelir, bunlar bizi her türlü ezerler” diyerek greve devam edeceklerini söyledi.

Eti Bakır AŞ’de sendikasız olan 870 işçinin 5 gün önce yüzde 25 zam ve iki ikramiye talepleriyle başlattıkları fiili grev devam ediyor. Grev sürerken, bir taraftan da ne yapacaklarını konuşan işçiler haklarını almak için grevde kararlı. Patronun son teklifiyle sadece gerçekten kötü olan alt sınır ücretlerinin biraz yükseltildiğini belirten işçiler, bunu kabul etmiyor. Yıllardır fedakarlık yaptıklarını ifade eden işçiler, “Her sene ‘Kapatırız, ananla babanla kötü ederiz, karınla yatağını ayırırız’ gibi tehditlerle geliyorlar. Şimdi o tehditlerle gelmesinler” dedi.

Biz yenilirsek buraya siyanür de gelir’

Grev sebebiyle kimsenin aç kalmayacağını belirten işçiler, “Biz bu yola çıktığımızda yalnız başımıza çıkmadık. Burada biz yenilirsek buraya siyanür de gelir, bunlar bizi her türlü ezerler” dedi. Öte yandan işçilere artık yemek verilmediği de öğrenildi.

Ne olmuştu?

Maden kasabası olarak bilinen Artvin’in Murgul ilçesi Damar köyündeki Eti Bakır İşletmelerinde altın madeni işleme ve zenginleştirme için siyanür kullanmak isteyen Cengiz’e karşı yaklaşık 900 işçi 5 gün boyunca grev yapmış, esnaf kepenkleri kapatmıştı. Cengiz siyanür kullanılmayacağını söylese de işçiler ikna olmamış, bir taahhüt imzalamasını istemişlerdi. Bu duruma önce ayak direyen yönetim, işçiler çalışmaya geri dönmeyince imzalamak zorunda kalmıştı.