Gülşen Kurul yeniden CHP İl Kadın Kolları Başkanlığına seçildi

0
835
????????????????????????????????????

ARTVİN-Artvin Öğretmen Evi toplantı salonunda yapılan kongreye CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Merkez İlçe Başkanı, İlyas Şahin, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Biber, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Şavşat İlçe Başkanı Nihat Acar ilçe kadın kolları başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle,  partililer ve çok sayıda davetli katıldı.

Gülşen Kurul’un tek aday olarak girdiği kongre Artvin Belediye Meclis Üyesi Nermin Albayrak’ın divan başkanlığında yapıldı.

Kongre divan başkanlığının belirlenmesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlarken CHP Merkez İlçe Başkanı İlyas Şahin Gülşen Kurul’a kadın kolları örgütüyle görev süresi içinde ki üstün çalışma gayreti için onur ve teşekkür plaketi verdi.

Kurul’da plaketi CHP’li tüm kadın kolları adına aldığını ifade ederek İlyas Şahin’e teşekkür etti. Kurul Artvin’de ki tüm ilçe örgütlerinde kadın kolları başkanlığı seçimlerinin tamamlandığını ifade erek ilçelerin kadın kolları başkanlarını tek tek sahneye çağırıp tebrik ederek plaket verdi.

Kongrede CHP Artvin İl Kadın Kolları örgütünde bugüne kadar başkanlık görevi yapmış kişilerde unutulmayarak plaket verilerek onurlandırıldı.

Seçim öncesi dilek ve temenniler kısmında konuşan Gülşen Kurul yaptığı konuşmada şunları söyledi. “Yeni bir yıla girdik. Siz değerli konuklarımızın yeni yılını kutluyorum. Yeni yılın ülkemizde barış ve sevgi tohumlarının atıldığı, kadın-erkek ayrımcılığının yapılmadığı, emeğinin karşılığını alan, hakça bölüşen, ülkemizde ve dünyada yaşayan bütün insanların adil ve barış ortamında yaşamalarını diliyorum. Aynı zamanda bugün Gazeteciler günü. Onlarında bu gününü kutluyor, basının üzerinde olan bu baskının biran önce kaldırılmasını, özgür bir basın olmasını diliyorum.

Değerli parti büyüklerim, il ve ilçe yöneticilerim bugüne kadar benimle birlikte ev ev, sokak sokak, mahalle mahalle dolaşarak partimizin için yeri geldi çocuğunu ihmal ederek, yeri geldi işini ve eşini bırakıp, partimiz için alın teri akıtan, partimiz için oy isteyen CHP Artvin Kadın Kollarının çok kıymetli yöneticileri ve partimizi, ülkemizi karşılıksız seven kadın yurttaşlarım. Sizlere ne kadar teşekkür etsek azdır.

Bizler Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün dehası ve aydınlanma mücadelesinin açtığı yolda yürümeye devam ederken, bu mücadelenin içinde yer alan ve bu hakkın alınmasına emek veren tüm kadın ve erkekleri saygıyla anıyoruz.

1934’de Türk kadını birçok Avrupalı kadınlardan çok önce milletvekili, seçme ve seçilme hakkına, eşit vatandaş olma niteliğine yasal olarak kavuşmuştur. Böylelikle Atatürk, Türk kadınının faaliyetini sadece eviyle ve çocuklarıyla sınırlamamış, memleketin kadın ve erkeğiyle birlikte çalışmalarıyla ilerleyebileceğini tespit etmiştir. Türk Medeni Kanunu kadın hakları bakımından Atatürk’ün getirdiği değişiklikler tek evlilik, boşanmada eşitlik ve velayette eşitlik, mirasta eşitlik, Atatürk’ün ideali Türk kadınının erkeklerle yan yana var gücüyle çalışmak, kadını Büyük Millet Meclisi’nde görmekti.

  1. Yüzyılda kullandığımız bu hakları Cumhuriyetimiz ve partimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk, 81 yıl önce bize bu hakları vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün ileri görüşlü dahi bir lider olduğunu geçtiğimiz ay Suudi Arabistan’da kadınlar ilk kez oy kullanmaya başlayınca daha iyi anlamış oldum.

Türk toplumunda erkeklerle yarıya yarıya bir nüfusa sahip olmamıza rağmen geçmişteki ve bugünkü siyasi iktidarlar, maalesef aday belirmede bu eşitliği bizlere tanımamışlardır. CHP kadınlar olarak gerek partimizde ve gerekse diğer partilerdeki bu ayrımcı tutuma karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

12 Eylül ürünü Siyasi Partiler Kanunu ve Seçim Yasası’nda yapılması gereken değişiklikleri bir kez daha dile getiriyoruz. 12 Eylül öncesi aldığımız hakları geri istiyoruz. Özellikle kadın kollarının karar mekanizmalarında yer alması ve hak ettikleri yetkiye sahip olması için, kadın kolları başkanlarının yönetim kurullarının doğal üyesi ve doğal delege sayılmalarını ve kota uygulamalarının yasal olarak güvenceye alınmasını bir zorunluluk olarak görüyoruz.

CHP Artvin Kadın Kolları, Ekim 2014 tarihinde yapılan seçimler görevi devraldık. Bir yılı aşkın bir sürede 7 Haziran ve 1 Kasım Genel Seçimleri olmak üzere 2 seçim geçirdik. CHP Kadın Kolları olarak bu seçim dönemlerinde iktidarın halk üzerindeki ve medya üzerindeki büyük baskısına rağmen seçim çalışmalarını ara vermeksizin kadın kolları üyelerimizin özverili çalışmaları ile yürüttük. Artvin’i deyim yerindeyse karış karış gezdik. Elimizden geldiği kadar çalmadık kapı bırakmadık. Bu yoğun çalışmalarımıza katılan kadın kollarının çok değerli üyelerine ve yine hiçbir karşılık beklemeden çalışan parti üyesi kadınları ve gönüllü kadınlarımız ve genç kızlarımıza sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Kadın Kolları İl Başkanlığı olarak göreve geldikten sonra ilçe kadın kollarının aktif çalışması için çalışmalara yürüttük. İlçe kadın kollarını ziyaret ederek görüş alışverişinde bulunduk.

Partili kadınlar olarak Giresun Karadeniz Grup Toplantısına katıldık. Ayrıca Ankara’da Genel Merkezde Partimizin en çalışkan milletvekilleri arasında yer alan Parti Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı ve Artvin Milletvekili Sayın Uğur Bayraktutan’ın misafir olduk. Grup toplantısına katıldık. Parti Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ile makamında bir görüşme gerçekleştirdik.

Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu da Artvin’deki başarılı çalışmalarımızı yakından takip ettiğini belirterek bize teşekkür etti.

8 Mart Dünya Kadınlar Gününde güzel bir etkinlik düzenledik. Ayrıca 25 Aralık günü de Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesi ile ilgili basın açıklaması yaptık.

CHP’li kadınlar olarak yaptığımız çalışmalarda şunu gördük. Türkiye’de kadınlar hak ettiği yerlerde değiller. Biz daha fazla hak isterken, burada kast ettiğim hak aslında Anayasa’da belirtilen vatandaşlar arasındaki eşitlik hakkıdır. Ben konuşurken hep siyasi haklardan bahsediyorum ancak ekonomik alanlarda da yokuz. Çalışma hayatında ve ticaret hayatında yokuz. Şöyle bir rakam vereyim. Türkiye’de erkek girişimci sayısı yaklaşık 1 milyon 200 iken kadın girişimci sayısı sadece 85 binler civarındadır. Bu rakamlar bize kadın/erkek ayrımcılığının aslında her alanda var olduğunu gösteriyor.

Kadınların özgür ve eşit bireyler durumuna gelmesi için mücadele etmek, yalnızca kadınlar tarafından değil, Laik Demokratik Sosyal Hukuk Devleti idealine inanan herkesin görevidir. Kadın sorununun doğru ve radikal biçimde kavranması, sorunların çözümü için yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ve kadını ikincilleştiren, yok sayan hatta yaşam hakkı tanımayan zihniyete karşı yapılması gereken kapsamlı mücadele bir bütün olarak ele alınmalıdır.

14 yıldır iktidarda olan AKP Zihniyeti maalesef bize Cumhuriyetin kazanımlarını da kaybettirecek noktaya getirmiştir. AKP zihniyetinin eğitim sistemini değiştirmeye yönelik çalışmaları bunun göstergesidir.

4+4+4 modeli ile eğitim sistemini allak bullak eden AKP, yakında ana sınıflarından başlayarak kız-erkek ayrımı yaparak sınıfları da ayıracaktır. AKP’nin karanlık zihniyeti olan ve gizil ajandasında yer alan sınıflarda başlayan cinsiyet ayrımı daha sonra toplumun tüm kesimlerine yayılmaya çalışacaktır.

AKP kadınları ikincilleştiren bir yapıyı Türkiye Cumhuriyetine getirerek bilime ve ilme önem veren bir toplumda aydınlanmanın önünü kapatarak Cumhuriyet rejiminin yıkmaya çalışacaktır.

Çağdaş, laik, demokratik sosyal hukuk devletine inanan.biz kadınların Cumhuriyet Halk Partisinin parti ilke ve devrimlerine sahip çıkması bugünlerde çok daha önem kazanmıştır.

Dünya’da ve Türkiye’de kadınlarımızın toplumun her alanında eşit yurttaşlık haklarına sahip olması için bütün gücümüzle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Çünkü biz kadınlar ve kızlarımızın buna çok ihtiyacı vardır.

Son olarak önemli bir konuya değinmek istiyorum. Cerattepe’deki halk direnişi bizim onurumuz, bizim namusumuzdur. CHP’li kadınlar olarak Artvin’in hemen üzerinde bulunan Cerattepe’de emperyalist şirketlerin kuklası yerli işbirlikçisi şirkete karşı Yeşil Artvin Derneği öncülüğünde yürütülen madene karşı direnişe biz de son nefesimizi verene kadar destek vereceğiz. CHP’li kadınlar, Artvin’de çevreye duyarlı ve madene karşı direnişi yürüten, Cerattepe’ye çıkıp nöbet tutan, sivil itaatsizlik eylemlerine katılan veya il dışından 5 yaşından 95 yaşına bu haklı davaya destek veren yürekli insanları kutluyor, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan ve yönetim kurulu üyeleri ve çevreci aktivistleri Artvin’in yürekli anaları olarak desteklemeye devam edeceğimizi bir kez daha bu kürsüden haykırıyoruz.

Doğayı koruma mücadelesine katılan, bu yolda şahsi çıkar değil Artvin’in çıkarlarını savunan yürekli insanların dediği gibi

 

“CERATTEPE GEÇİLMEZ! ARTVİN YENİLMEZ!!!”

Konuşmamı burada sonlandırırken bizlere çalışmalarımızda büyük katkı sağlayan CHP Artvin İl Başkanı Sayın Ali Yücel Kurt ve CHP Merkez İlçe Başkanı Sayın İlyas Şahin ve yönetim kurulu üyelerine KADIN KOLLARI olarak çok çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız diyor, seçimlerin örgütümüzü, Artvin’imize, ülkemize hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

CHP Artvin Kollan, kadına yönelik şiddet ve cinsiyet ayrımcılığına karşı mücadelesini var gücüyle sürdürecektir.

2015 yılında Artvin’in Hopa ve Borçka ilçelerinde yaşanan doğal afetlerde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Yine Ankara’daki bombalı saldırıda hayatlarını kaybedenlere de bir kez daha rahmet diliyorum. Öte yandan teröre karşı mücadele yürütürken şehit düşen güvenlik kuvvetlerimiz ve sivil şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum.

Tüm konuklarımıza partimizin bu önemli gününde zaman ayırıp toplantımıza katıldığınız için bir kez daha CHP ARTVİN KADIN KOLLARI olarak teşekkürlerimizi sunuyor, yeni yılınızı kutluyoruz” dedi.

Dilek ve temenniler kısmında CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Ardanuç Belediye Başkanı Yıldırım Demir’de söz alarak kısa konuşmalar yaparken kongreye Ardanuç’tan katılan Nurten Aksoy’un konuşması büyük alkış aldı.

Gündem maddelerinin tek tek işlenmesinin ardından seçime geçildi. Seçim sonrası oyların açılmasıyla kongre sona erdi.