Güneş Hopa’dan doğuyor | Engin Korkmaz

0
578

Engin Korkmaz

 

Yerel seçimlerin üzerinden 8 ay kadar bir süre geçti. Türkiye’deki bir çok yerin aksine Cumhuriyet Halk Partisi Hopa’da sol (ÖDP, Halkevi, HDP) ile ittifak yaparak 31 Mart seçimlerinden galip ayrıldı.

Sol ittifakın seçim zaferindeki etkisiyle Hopa CHP’de demokrasi rüzgarı esmeye başladı. Yaklaşan ilçe seçimleri öncesinde gençler kendi öz güçleriyle kültür, sanat ve spor alanında aktivitelere imza atıyor, Hopa’daki bütün geçleri kuşatan çalışmalar yapıyorlar.

Kadın kolları mahalle mahalle, ev ev gezip çok yakındaki sosyal demokrat iktidar için kadınları göreve çağırıyor.

Sol yapılarla yapılan ittifakların dayanışma ağları sayesinde Hopa’nın her mahallesinde şehir plancıları, peyzaj ve çevre mühendisleri yeni bir Hopa’yı kurma noktasında çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Ekoloji ve gıda alanında kurulan komisyonlar Hopa’da organik tarım ve hayvancılık yapılacak alanların tespitini yaptı, çok yakında birçok kooperatifle bölgeye temiz ve erişilebilir gıda desteği sağlanacak.

DAHA ÇOK KADIN DAHA ÇOK GENÇ DELEGE

CHP Hopa İlçe Örgütü yaklaşan büyük kongre öncesi bütün üyeleriyle istişare toplantıları alıyor, gençlik ve kadın örgütlerini yarın seçim olacakmışçasına sahadan çekmediği gibi bir yandan da delegelerini seçimle seçiyor, delege listelerinde kadın ve genç kontenjanını da en yüksek oranda tutuyorlar.

Evet bütün bunların hayaliyle uyanıyoruz her sabah Hopa’da… Çünkü bunların hiçbiri olmuyor. Sevgili Eren Aksoyoğlu’nun Büyük Kongre yazısını okuduktan sonra yerelde neyse genelde de aynı şeyler oluyor hissine kapıldım. Yerelin değişmeden genelin de değişmeyeceği gerçeğini bir kez daha anladım.

Hopa’da bu dediklerim olmadığı gibi yaklaşan ilçe seçimleri öncesi, genel merkezin delegelerin seçimle belirlenmesi kararına rağmen, delegeler bir gecede elle yazıldı.

Fakat kimsenin şüphesi olmasın yukarıda yazdıklarımı yapacak güç, birikim ve enerji hem Hopa’da hem de Hopa’nın sol ve sosyal demokrat yapısında mevcut.

Yolumuz uzun, heyecanımız yüksek, gençliğimiz var; güneş Hopa’dan doğacak!