Güneşli Köyünde “Arı Yetiştiriciliği” Kursu Verildi

1
743

BORÇKA-Borçka ilçesine bağlı Güneşli Köyü’ndeki 25 Kursiyere Arı Yetiştiriciliği kursu verilerek 24 kişi Arı Yetiştiriciliği sertifikasını almaya hak kazandı.

Borçka ilçesinde Ziraat Odası Başkanlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü protokolü kapsamında verilen Arı Yetiştiriciliği kapsamında ilçe ve köylerde çeşitli eğitim kursların verilmesine başlanıldı.

Verilen Kurslarla ilgili açıklamalarda bulunan Borçka Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tolga İskenderoğlu; “Köylerimizde başlattığımız Uygulamalı Eğitim Projemize Güneşli Köyümüzden start verdik. Borçka Muhtarlar Derneği Başkanı ve Güneşli Köyü Muhtarı Arslan Aslan ve köydeki kursiyerlerin katılımıyla Tarım Danışmanı Sinan Durmuş’un ‘Arı Yetiştiriciliği’ kursu 10 günlük süreç içerisinde uygulamalı anlatımı ile sona ererek kursiyerlere önümüzdeki günlerde 24 Arı Yetiştiricisine sertifikaları verileceğini” ifade etti.

Borçka Ziraat Odası Başkanlığı Tarım Danışmanı, Arıcılık Teknikeri ve Arı Yetiştiriciliği Usta Öğreticisi Sinan Durmuş kursla ilgili bilgilendirmede; “Borçka Ziraat Odası Başkanlığımız ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü nezdindeki düzenlenen protokol gereğince ilçemize bağlı Güneşli Köyü muhtarlığı aracılığıyla talep edilen Arı Yetiştiriciliği kursumuza 25 Arı Yetiştirici kursiyerimizin katıldı.

Kursta Ziraat Odasının bütün ekipman desteğiyle 8 modül üzerinden Bal arısı ırkları, koloni bireyleri ve düzeni, mevsimsel bakım, bal üretimi yapmak, arı ürünleri ve üretimi, ana arı yetiştirmek, ballı bitkiler, gezginci arıcılık, arı hastalıkları ve zararlıların uygulamalı olarak gösterildi. Kurs 10 gün içerisinde 80 saatlik süreç içerisinde 25 kişinin katıldığı kursta 24 kişi Arı Yetiştiriciliği sertifikasını almaya hak kazandı” şeklinde konuştu.