Halk Bilimi Araştırmacısı Mustafa Adil Özder’in Adı Yaşatılıyor

0

YUSUFELİ – Ömrünü Artvin kültürünü derlemeye harcamış yöremizin en önemli halk bilimi araştırmacısı Mustafa Adil Özder’in adı artık bir Araştırma Merkezine verildi.

Yusufeli Belediyesi Yusufeli kültürüne ait her türlü kitap, gazete, dergi, resim, makale vb. türünde eserleri 29 Ekim’de açılışı yapılacak Mustafa Adil Özder Yusufeli Kültür Ve Tarih Araştırmaları Merkezi’nin arşivine katlı sağlamak için vatandaşlara çağrıda bulundu.

Yusufeli Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; “belediye olarak ilçemizde bir ilki gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz bu zorlu süreci en az hasarla kapatabilmek için bir çok çalışmanın yanında, kültürel değerlerimizi geleceğe taşıyabilmek adına derli toplu bir merkeze ihtiyacımız olduğunu gördük. Bu amaçla Yusufeli kültürüne ait her türlü (kitap, gazete, dergi, resim, makale vb.) ögeyi içinde barındıracak kütüphane tarzında bir araştırma merkezi açmayı planladık” ifadelerine yer verildi.

Açılışını 29 Ekimde yapacak olan Mustafa Adil Özder Yusufeli Kültür Ve Tarih Araştırmaları Merkezi’ne tüm hemşerilerimizden katkı bekleyen Yusufeli Belediyesi ise, Yusufeli kültürüne ve tarihine ait geleceğe taşınmasını istediğiniz yazılı, sözlü ve görsel eserleri bu nitelikle araştırma merkezi ile paylaşmanızı ve zengin bir arşivin ortaya çıkmasına katkı sağlaması hedefleniyor. Yusufelili olan ve Yusufeli kültürüne önemli hizmetleri olan Mustafa Adil Özder’in adının verdiği araştırma merkezi için katkı vermek isteyenler Yusufeli Belediyesi Sosyal ve Kültür İşleri Müdürlüğü ile iletişime geçebilirler.

Artvin’in önemli değerlerinden halkbilim uzmanı Şahver Karasüleymanoğlu’da sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Yöre kültürünü yaşatmayı önemseyen Yusufeli Belediyesi yeni bir hizmetin eşiğinde. Ömrünü Artvin kültürünü derlemeye harcamış yöremizin en önemli halk bilimi araştırmacısı M. Adil Özder’in adı artık bir kütüphaneye veriliyor. “M. Adil Özder Yusufeli Kültür Ve Tarih Araştırmaları Merkezi” şimdilik onun ve diğer Yusufelili yazarların eserlerinin toplanıp sergileneceği bir yer olarak açılsa da ileride bir müzeye dönüştürülmesi en büyük dileğimizdir. Bugüne kadar yayınladıkları değerli eserlerle çevre belediyelere örnek olan değerli Başkan Eyüp Aytekin ve ekibini yürekten kutluyoruz. Ve bu yıl halk kültürü araştırmaları kurumunun halk kültürüne hizmet ödülünün kendisine verilmesini diliyoruz. Bu kutsal temele birkaç taş da biz koyalım dedik. bugün başta manevi babamız M. Adil Özder’in elimizde kalan üç kitabı ile eşimin ve benim toplam 25 kitabı Yusufeli’ne postaladık. Bu arada içinde yazımız olan veya elimizde fazla bulunan bir kaç kitabı da eklemeyi unutmadık. Kazım Ertürk öğretmenimizin yeni kitabı ile Yusufelili âşık Pervari’nin şiirleri de paketimizde yerini aldı. Bundan sonra orada olması gereken kitapları araştırıp buradan duyuracağım. Biz de tek oldukları için gönderemediklerimi yazarları gönderirse elbirliği ile bu merkezi büyütmüş oluruz. bu arada eski dosyalarımdan bir kaç kitabı da arka arkaya yayınlamayı planlıyorum. oraya katkı sunmak hepimizin görevi olmalı. Gençlerimize önemli bir çalışma ortamı yaratmasını ve diğer belediyelere örnek olmasını dileyerek hayırlı olsun diyorum.”

Mustafa Adil Özder Yusufeli Kültür Ve Tarih Araştırmaları Merkezi’nin 29 Ekim’de açılışı yapılacak.