Hamsi dolması (Hamsili pilav)

0

Malzemeler:
1.5 kg kılçığı ayıklanmış hamsi
1 çay bardağı sıvı yağ
2.5 su bardağı pirinç
2 adet orta boy soğan 1 paket dolmalık fıstık
Yarım paket kuş üzümü
Pul biber ve karabiber Tuz
1 yemek kaşığı salça Nane, maydanoz

İç pilavın hazırlanışı:
1 çay bardağına yakın sıvı yapın içerisinde küp küp kesilmiş soğanlar ve bir paket dolmalık fıstık iyice kavrulur. Soğanlar pembeleşmeye başlayınca ıslatılan pirinçler eklenir ve kavurma işlemine devam edilir. İsteğe bağlı olarak kuş üzümü eklenir. Bir yemek kaşığı salça (eğer varsa yarım kaşık biber salçası) eklenir. Kavurma işlemi tamamlandıktan sonra 1,5 bardak su eklenir ve pilav kısık ateşte demlenmeye bırakılır. Demlenen pilav tepsiye alınmadan baharatlar, nane ve maydanoz gezdirilip güzelce harmanlanır.

Baharatlar isteğe göre kullanılır. Ayıklanan hamsiler teker teker tersi tepsinin üst kısmına gelecek şekilde dizilir. Tepsi tamamen hamsiyle kaplandıktan sonra hazırlanan iç pilav tepsiye alınır. Tepsinin kenarlarına dizilen hamsiler pilavın üzerine doğru yatırılır. Pilavın üzeri kaşıkla küçük küçük aralanır ve üzerinde 2 bardak su gezdirilir. Hamsilerin iç tarafı pilavın üzerine gelecek biçimde pilavın üstü örtülür. Birazcık sıvı yağ gezdirilir.
Tepsi fırına verilemeye hazırdır. Yaklaşık 1 saat 230 derecede ısıtılmış fırında pişirilir. Çıktığı gibi servise alınabilir.

Not: Pul biber, karabiber, maydanoz ve nane tatlandırıcı olarak kesin kullanılır. Fakat diğer malzemeler ve baharatlar arzuya göre kullanılır.