Hasta Karyolası Çeşitleri

0
799

Hasta yatakları manuel ve elektrikli olarak kendi içerisinde ikiye ayrılmaktadır. Manuel hasta özel yatakları yine kendi içerisinde tek ve çift ayarlı olarak ikiye ayrılır. Elektrikli ve hastaların  yatakların da ise kumanda ile yönetilebilen motorlar mevcuttur. Bu motorların sayısı arttıkça yatağın fonksiyonları da artar.

Elektrikli yatak modelleri, tek motorlu, dual motorlu, 2 motorlu, 3 motorlu, 4 motorlu ve kolon motorlu olarak 6 kategoride incelenir.

Hasta Karyolası

Bu bol fonksiyonlu hasta kişilerin yatakları dışında lazımlıklı ve lazımlıksız olarak yine iki tip hasta için üst düzey yataklar mevcuttur. Lazımlıklı olan hasta yatağı modellerinin ortasında boşluk vardır. Bu boşluk sayesinde hasta yattığı yerden tuvalet ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Hasta kişiler için özel olan yatakların üretiminde kullanılan malzemeler büyük önem arz eder. Kalın profiller den yapılmış olan hasta özel yatakları diğer hasta yataklarına kıyasla çok daha kalitelidir ve dayanıklı olur. Bununla birlikte hasta yatağında kullanılan tekerleklerin taşıma gücü ve kapasitesi yine oldukça fazla önemlidir. Hasta yatağının yapımında kullanılan boyanın kalitesi ve uygulanan işçilik hasta yatağının kullanım ömrünü doğrudan etkiler.

Her hasta yatağı olmasa da bazı hasta yatakları sadece demirden üretilmiştir. Yine bazı hasta kişilerin yatakları ise anti-bakteriyel plastik kaplamadır. Plastik kaplama olan yatak modelleri, demirden üretilen hasta yataklarına kıyasla görünümü çok daha güzeldir. Tüm bunların dışında ahşap olan hasta yatak çeşitleri de mevcuttur. Eğer hasta yatakları evde kullanılacaksa ahşap yada plastik kaplama tercihinde bulunulmalıdır. Bu tercih hastanın psikolojisini olumlu yönde etkileyecektir.

Oldukça bol fonksiyona sahip olan model seçeneklerin de her türlü ihtiyacın karşılanması için kolay kullanıma sahip olan aksesuarlar vardır. Bu aksesuarları kullanacak olan hasta kişi sadece bir el kumanda tuşuna basarak yapabilecektir. Hasta karyolası gibi önem ve fayda teşkil eden ürünlerin seçimi de oldukça zor olabilmektedir. Bazı yatak modelleri kullanıcılarına uyum sağlamayabilir. Bazı yataklar ise son derece kolay ve konfor almanız daha kolay olabilmektedir. Hasta kişilerin daha iyi bakılması için bu yataklara sahip olmanız gerekmektedir.