Havalar soğudu, sağlıklı bir yaşam için: Artvin’den 8 kış meyvesi

0

Malum havalar soğudu, kış kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Artvin ve ilçelerinde yetişen 8 kış meyvesini sizler için derledik. Sağlıklı bir yaşam için bol bol meyve tüketmeyi unutmayın 🙂

1 – Kestane

kestane 1

Özellikle Borçka bölgesinin kestanesi meşhurdur. Normal kestanelere göre boyut olarak biraz küçük olmasına rağmen lezzet olarak tadılabilecek en güzel kestane türlerindendir.

2 – Kivi

kivi

Çay tarımının yanında Doğu Karadeniz bölgesine ekonomik gelir kaynağı olarak sunulan meyvelerdendir.  Borçka’da ve  sahil ilçeleri Arhavi, Hopa, Kemalpaşa’da yetişmektedir. Aynı zamanda bir C vitamini deposudur.

3 – Mandalina

mandalina

Akdeniz bölgesinde yetişen mandalinalara oranla daha küçük boyuttadır. İnce kabukludur. Ekşi olarak yenilmesi tavsiye edilir.

4 – Portakal

portakal

Mandalina denince akla gelen büyük kardeştir.  Karadeniz bölgesinde yetişmesi hayretle karşılansa da kendisi yöremizin sevilen meyvelerindendir.

5 – Demir elma

demirelma

Normal elma cinsinden daha ufak, yeşil, sert ve hafif mayhoş bir tadı bulunmaktadır. Kasım-Aralık aylarında hasat yapıldıktan sonra 4-5 ay kadar soğukta kendini muhafaza edebilmektedir. Kuzinede pişirilip yanında kavrulmuş fındıkla yenmesi tavsiye edilir.

6 – Hurma

hurma

Hurma deyince akıllara iftar sofralarının vazgeçilmezi gelebilir. Ancak bu hurma o hurma değil:) Trabzon hurması diye de bilinen hurma türü, genellikle sonbahar aylarında toplanır, kışın kurutulur. Kurutma esnasında hurma soyulup, birbirlerine değmeyecek şekilde bağlanır ve asılır. Kuruduktan sonra özellikle ceviz ve fındıkla yenilmesi tavsiye edilir.

7 – Kış armudu

kışarmudu

Sonbaharda olgunlaşmaya başlar,  Aralık ayı civarında toplanır. İçi çürük gibi gözükür ancak çürük değildir. İçinde kahverengi – siyah arası ciğere benzeyen bir yapı bulunmaktadır. Normal armuda göre daha küçüktür.

8 – Ayva

ayva

Kış denilince akla gelen ilk meyvedir. Her yerde nasılsa Artvin ve ilçelerinde de öyledir 🙂