Havalar soğudu, sokak hayvanlarını unutmayın

0
713

ARTVİN-Sokak hayvanlarına karşı duyarlılığı ile tanınan KİHAYKO İl Temsilcisi Taner Köse, yaz, kış sokak hayvanları için çağrıda bulunmaya devam ediyor. Havaların soğuması ile birlikte Köse, Artvinli vatandaşlara bu soğuk havalarda sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştırmak için çağrıda bulundu.

Köse yaptığı yazılı açıklamada, “Havalar soğudu. Sokak hayvanlarının en zorlu mevsimi başladı. Ancak kışın bu çetin şartlarında onların hayatını kolaylaştıracak 4 sıcak dokunuş var.

Havanın soğumasıyla sokaktaki hayvanlar için yılın en zor dönemi başlar. Kış vücut ısılarını korumak ve yemek bulmak için her zamankinden fazla enerji harcaması gereken sokak hayvanlarını, yemek bulmada da zorlanırlar. Kışın bu çetin şartlarında sokak hayvanlarının yaşantısına sıcak dokunuşlar yapabiliriz. İşte o 4 küçük dokunuş:

 

Su Kapları Bırakın

Kedi köpek ve kuşların su kaynağı olarak kullandığı küçük birikintiler kış aylarının gelmesi ile beraber donduğundan su bulmakta zorlanabilirler. Unutmamamız gereken bir şey var ki o da su, yaşamdır. Birçok sokak hayvanı su bulamadığı için ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalır. Sokak hayvanlarının su ihtiyacını karşılamak için de yapacağımız iş çok kolaydır. Büyük bir pet şişeyi yarısından keserek iş görecek bir su kabı yapabiliriz. Ara sıra da su kabındaki suyun donup donmadığını ve temizliğini de kontrol etmemiz gerekiyor.

 

Yemek İhtiyaçlarını Karşılayın

Fazla gelen ya da yenmeyip kalan yemeklerle sokak hayvanlarının yemek ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Ama artan yemekleri sokak hayvanlarına verirken dikkatli olunmalı. Bozulmuş yemekler kesinlikle verilmemeli. Yemekler bir kap içinde verilmeli. Bunun için evde bir kap hazırlanabilir. Bunun için büyük pet su kapları kullanılabilir. Sokak hayvanlarına özel yemek de yapılabilir.

 

Sağlık Desteği Sağlayın

Yaralı sokak hayvanları ile karşılaşıldığında yapılması gereken ilk iş veterinere götürmektir. Eğer veterinere götürme imkanı yoksa, hayvana eczanede satılan Betadin gibi acıtmayan tentürdiyotlar ile pansuman yapabilir, tahriş olmuş akan gözlerine yine eczanede satılan antibiyotikli göz damlalarından damlatıp göz pomadı (Teramicyn) sürebilirsiniz. Ama doğru çözüm onu bir veterinere götürmektir.

 

Barınak Yapın

Evde bulunan veya evde bulunmasa bile kolayca ulaşabileceğimiz eşyalar ile barınak yapabiliriz. Sokak hayvanları için yaptığımız barınakları güvenli bir köşeye bırakarak kış aylarına sokak hayvanlarının soğuktan korunmasını sağlayabiliriz.

Kedi-köpeklerin içerisinde rahat edebileceği büyüklükte bir karton koli. Kutunun çevresini kaplayacak sayıda çöp torbası ya da naylon. Kutunun alt tarafını da kaplayacak sayıda köpük (foamboard). Koli bandı, maket bıçağı, cetvel.

 

Barınak Nasıl Yapılır?

Köpüklerden karton kutunun etrafını kuşatacak şekilde altı parça kesilir. Her bir parça, kutunun farklı bir yüzeyiyle aynı ebadda olmalıdır. Evin tabanını ve tavanını oluşturacak parçalar biraz daha uzun olabilir.

Kesilen parçalar, koli bantı kullanılarak önce karton kutunun ait oldukları yanlarına, sonra da birbirine yapıştırılır. Böylece kutunun etrafı köpüklerle kaplanmış olur.

Yağmura ve kara karşı koruma sağlamak için kutunun dört bir yanı, köpüklerin üzerinden geçirilen naylon parçalarıyla kaplanır, naylon parçaları sıkıca birbirine ve kutuya bantlanır.

Kutunun bir yanında sokak hayvanlarının giriş çıkışına yetecek büyüklükte bir kapı açılır.

Kutunun çöp gibi görünmesini engellemek için üzerine ‘Kedileri soğuktan korumak içindir; lütfen atmayın’ gibi yazılar yazılır” ifadelerini kullandı.