Borçka’da Adliye Yok (mu)!

0
849

Borçka – Borçka’dan ardı ardına hukuksuzluk haberleri geliyor. Alkollü halde hız yarışı yaparken genç bir kadının hayatını karartanların belediye başkanının yakını olduğu için serbest bırakıldığı iddia ediliyor. Geçen hafta da, bir çocuğa tecavüz girişiminde bulunan saldırgan serbest bırakılmıştı. Bugün Borçka’da bir araya gelen bir grup, alkollü sürücünün çarpması sonucu ağır yaralanan Havva için adalet istediler ve sürücünün serbest bırakılmasına tepki gösterdiler.

Artvin’in Borçka İlçesi’nde, 1.68 promil alkollü olduğu halde otomobille hız denemesi yaptığı esnada kaldırımda yürüyen 25 yaşındaki Havva Yavuztürk’e çarparak ağır yaralanmasına neden olan sürücü Hasret K.’nın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılması ilçede tepkilere neden oldu. Genç kızın ailesi, arkadaşları ve destek veren Borçkalılar, sürücünün serbest kalmasını protesto için eylem düzenledi.

14 Ağustos’ta saat 22.10 sıralarında, Artvin-Borçka karayolu Borçka Köprüsü üzerinde meydana gelen kazada ağır yaralanan ve hasar alan akciğerleri nedeniyle solunum cihazına bağlanan Havva Yavuztürk’ün tedavisi Artvin Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde sürüyor.

HAVVA İÇİN ADALET İSTİYORUZ

Havva Yavuztürk’ün ailesi, arkadaşları ve onlara destek veren Borçka halkı, sürücünün serbest bırakılmasını protesto etmek için belediye meydanında toplanarak gelişmeleri protesto etti. Havva Yavuztürk’ün annesi 50 yaşındaki Meryem Yavuztürk, kardeşleri Medet, Sema ve Şeyma Yavuztürk ile akrabaları ve yaklaşık 200 kişinin katıldığı  eylemde, ‘Havva için adalet istiyoruz’ sloganları atıldı. ‘Adalet öldürdüler, Havva’yı yaşatacağız. İnadına adaleti sağlayacağız’ yazılı pankartın önünde açıklama yapan Havva Yavuztürk’ün kardeşi Medet Yavuztürk, ‘alkollü trafik canavarının’ kardeşini kaldırımda yaraladığını anlattı. Alkollü araç kullanarak hız denemesi yapan sürücünün dışarıda gezmesinin kendilerini yaraladığını anlatan Yavuztürk, “Başka Havva’lar ölmesin, başka canlar yanmasın diye buradayız. Trafik canavarı dışarıda dolaşırken biz kaldırımda nasıl rahat yürüyeceğiz? Adalet istiyoruz. Kanunlar yetersiz. Ülkeyi yönetenlere sesleniyorum; lütfen kanunları halkın vicdanı doğrultusunda ve suçluları caydıracak şekilde düzenleyin” diyerek tepkisini dile getirdi, kendilerini yalnız bırakmayan ve destekleyen Borçkalılar’a teşekkür etti.

Havva Yavuztürk’ün avukatı Aysun Bozkurt ise, sanığın tutuksuz yargılandığını hatırlattı, kamuoyunun desteğini sürekli olarak yanlarında görmek istediklerini söyledi.

“ADALET İÇİN SÜRÜCÜ CEZAEVİNE GİRMELİ”
Kazanın görgü tanığı Muhammet Dişli, iki otomobilin yarış halinde olduğu sırada kazanın gerçekleştiğini anlattırken, Havva Yavuztürk’ün kız kardeşi Sema Yavuztürk ise, “Bu kaza herkesin başına gelebilir. Adalet için sürücünün cezaevine girmesini istiyoruz” dedi. Toplananlar ‘Havva için adalet istiyoruz’ sloganları attıktan sonra dağıldı.

Borçka’da geçen hafta Güreşen köyünde 12 yaşındaki bir çocuğa taciz ve tecavüz girişiminde bulunan zanlı şikayet üzerine gözaltına alınmış ama hemen ardından serbest bırakılmıştı.