Artvin’de hayvan dostlarımız destek bekliyor

0
939

Emre Beşli

Ahmet Arif’in dediği gibi anlatabilmekte ve paylaşabilmektedir var olmak…

Onlar bizim mahallenin çocukları. Düzgün bir şekilde yaşamaları için gerekli şartların sağlanması hepimizin sorumluluğu.

Bu dünyanın sadece bize ait olmadığını biliyoruz ve yarattığımız doğa tahribatının içinde onların nasıl zorda olduklarının farkındayız.

Melis Alphan bir yazısında şöyle demişti:
“Bu hayvanlar yıllardır yaşadıkları sokakların sakinleri. Sokaklar onların evi. Bir yerden alıp başka yana savuracağınız eşyalardan değil, duyguları olan, yerini ve çevresindekileri sahiplenen, hassas canlılardan söz ediyoruz!
Sevgisiz insanların sokak hayvanlarına sahip çıkması beklenemez ama yetkililer bunu gözetmek zorunda. Bunlar eşya değil, bunlar can. Sizin canınız kadar can. Daha azı değil.

“En büyük tehlike de içinde can sevgisi taşımayan insandır. Doğanın dengesini bozup ayarını kaçıran da işte yine o insandır.

Doğanın bir bütün olduğu inancından yola çıkarak sadece yeşile değil, yeşilin içinde barındırdığı tüm canlılara karşı sorumluluğumuz var. Biz insanlar doğanın dengesini bozduk. Kendi  yarattığımız tahribatı kendi bölgemizden başlayarak düzeltmeye çalışıyoruz. Ancak elbette ki yerel bir derneğin bozulan dengeyi yeniden kurması tek başına yapabileceği bir şey değil.

Ayrıca hayvanlarla kurulan sağlıklı iletişimin insan ruh sağlığına da olumlu katkıları olduğunu biliniyoruz. Toplumda şiddet vakalarının artmasında hayvanlara yapılan kötü muamelenin ciddi etkisi var. Şöyle düşünelim havalar soğuk diye başka bir canın dışarıda nasıl duracağını düşünmeden edemeyen, aç-susuz kalmasınlar diye kapısının önünden  mama- su eksik etmeyen, yaralı veya hasta bir hayvan gördüğünde onun için uğraşan,  hayvan da olsa başka bir canlıya zarar vermeyen, zarar gelmesin diye uğraşan biri başkasına zarar verebilir mi?

Tüm canlılarla barışık insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda huzursuzluk, kavga, şiddet olur mu?

Amacımız bir yandan birlikte yaşadığımız canlılara karşı geçmişte yapılmış eziyetlerin bugün ve yarın yapılmasına engel olmak ve elbette sokakta yaşayan canların hayat şartlarını kolaylaştırmak diğer yandan ise bir toplumu şiddet sarmalından kurtarmak için farkındalık yaratmaktır.

Elimizden geldiğince tüm canlıların yaşam hakkına sahip çıkmaya çalışıyoruz.
Her canlının yaşam hakkı vardır ve yaşam hakkı kutsaldır. Bu bilinçle hareket ediyoruz. Canlılara yapılan eziyetin karşısında mücadele ediyoruz.

HaydikoHesapNo

Desteklerinizle daha güzel şeyler başarabiliriz. Az veya çok fark etmez. Gücünüz ölçüsünce destek olmanız önemli… Bağışlarınız sokakta yaşayan Can’lar için besleme, barınma ve tıbbi destek amacıyla kullanılır. Özellikle kış aylarında çok fazla desteğe ihtiyacımız olacak. Şimdiden Can’lar için yapacağınız destek için teşekkür ediyoruz…
Sevgiyle, merhametle, yaşamdan yana kalın…

Haydiko Yönetim Kurulu Başkanı