HDP Hopa: Kayyum darbedir

0
307

HDP’li Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyelerine sabah saatlerinde kayyum atandı. Siirt Belediye Başkanı HDP’li Berivan Helen Işık, HDP’li Iğdır Belediye Başkanı Yaşar Akkuş ile Baykan ve Kurtalan ilçelerinin belediye başkanları gözaltına alındı.

HDP Hopa İlçe Örgütü yaşanılan durum için “işte darbe budur” açıklamasında bulundu.

HDP Hopa İlçe Örgütü tarafından yapılan açıklamada:

“Bu sabah itibarı ile İğdir, Siirt il belediyeleri ve Kurtalan, Baykan ilçe belediyelerimize kayyum atanarak halkın gösterdiği irade gasp edilmiştir.

Seçimle gelenler ancak seçimle giderler. Halk takdir ederse seçimde değiştirebilir. Bu durumu asla kabul etmiyor, tüm belediye başkanlarımızın görevlerine iade edilmesini istiyoruz.

Artvin, Rize, Hopa belediyeleri nasıl ki seçtikleri ile yönetiliyorsa iğdir, Siirt, Kurtalan ve Baykan belediyeleri de seçilmişlere yönetilmelidir.

2019 31 Mart Yerel yönetim seçimlerinde Halkların Demokratik Partisinin kazandığı 65 belediye den bu gün sabahın erken saatlerinde saray rejiminin kolluk güçleri Halkın iradesini hiçe sayarak 4 HDP Belediye başkanını daha gözaltına alarak kayyımlarla gaspın ardından sadece 13 Belediye kalmıştır.” ifadelerine yer verildi.