Hep Birlikte Başarabilecek Miyiz? – Engin Korkmaz

0
987

Engin Korkmaz

 

Geçen yıl Bölgesel Amatör Lig’den yükselen A.Hopaspor uzun bir aradan sonra bu yıl profesyonel ligde mücadele ediyor.

Sezon sonunda yaşanan yönetimsel değişiklikler, şehrin havasını bir hayli etkilemiş olsa da yapılan transferler ve teknik ekip değişiklikleri ile yeni sezona merhaba dedik. Aslına bakılırsa yapılan, yapılmayan ya da yapılamayan transferlerle de bayağı bir eleştiri yapıldı kamuoyunda, bu konuların çok fazla üstünde durmaya gerek duymuyorum.

Çıktığımız 5 resmi maçta alınan (1maç Türkiye Kupası) 2 mağlubiyet, 2 beraberlik ve 1 galibiyet (rakip sahaya çıkmadığı için.)

Baktığımızda kötü gözüken bir tablonun aslında oynadığımız rakipleri düşünürsek gayet normal olduğunu anlamak zor değil, şöyle ki kadro kalitesi açısından ve sezona şampiyonluk parolasıyla giren 2 rakibimizle evimizde berabere kaldık. Oynadığımız Tirespor ve Nazilli Belediyespor bu sene şampiyonluk parolasıyla başlayan güçlü rakiplerdi. Haftaya oynayacağımız Nevşehirspor gibi…Tire ve Nazilli ekipleri 90 dakika boyunca kalemize 2 kere ancak gelebildi. Fakat buna rağmen Hopaspor kendi evinde 3 puanla buluşamadığı için ağır eleştirilere maruz kaldı.

Bu hafta kendi sahamızda oynadığımız Tirespor’un geçen seneki performansına bakalım. İlk 6 hafta boyunca berabere kalan bir takım karşımıza çıkıyor. Ligin sonunda ise ilk 5’e girerek play-off maçlarına çıkıyor Tirespor. Buradan anlamamız gereken şu; birincisi bu lig geçen senenin devamı değil, yani biz hala BAL’da değiliz. İkincisi basamakları hemen çıkamaz hemen buradan bir üst lige atlayamayız. Takımda ısrarcı olmamız, 3.Lig’e alışmamız gerekiyor. Elbette gönül isterdi ki bu alışma devresinde alttan oyuncular yetiştirecek iyi bir altyapı kurulabilseydi.

TİRESPOR

Peki takımın durumu çok mu kötü? Hayır, Hopaspor sezona genç koşan ve mücadele eden bir kadro kurdu bunu zaten maçlarda görüyoruz, sürekli tempo ve mücadele var sahada. Takımın tek sorunu ileri ucun gol yollarında etkisiz kalması, son vuruluşlar. Hava hakimiyeti iyi olan bir forvetle çok daha etkili Hopaspor izleyebiliriz, bunu şimdilik takım içinde çözmemiz gerekecek; zira Ocak ayından önce transfer imkansız.

Kısa bir eleştiri de tribüne dair, geçen yıl takımın ateşleyicisi olan tribünler bu yıl yarı yarıya azalmış gözüküyor. Geçen yıl oluşan coşkuyu tribünlerde göremiyoruz henüz. Ne takım tribünü ne de tribün takımı ateşleyemiyor. Bunun nedenleri takımın oyunu mu yoksa ücretli olduğu için mi bilemiyorum fakat geçen yıl ortalama 5 bin kişiye oynayan takım bu yıl 2 bin kişilik tribünü dolduramıyorsa herkes bunu sorgulamalı. Takım kötü diye tribünler dolmuyorsa demek ki Hopalılar iyi gün taraftarı, şunu unutmamak gerek bu takım buralara kolay kolay gelmedi.

Hopasporla kalın…