Hopa Belediyesi’nin haftalık çalışma raporu

0
87

Hopa Belediyesi, haftalık çalışma programını yayınladı. 4 Mart ve 10 Mart tarihleri arasını dolu dolu geçiren Hopa Belediyesi, Hopa Belediyesi ilçe genelinde gerçekleştirilen bir haftalık çalışma programını kamuoyuyla paylaştı.

Hopa Belediye’sinin 4 Mart ve 10 Mart tarihleri arasında gerçekleştirdiği çalışma faaliyetlerinden bazıları şunlar:

Fen işleri ekiplerinin çalışmaları

Beton öncesi hazırlıkları tamamlanan Sundura Mahallesi Lise caddesi 74. Sokak’ta yol betonlama ve bozulan beton yolların tamirat çalışmalarına başlandı. Hendek, Güneşli ve Balık köyleri yol ayrımı ile Cumhuriyet Mahallesi İstiklal Caddesi arasında başlanan 1230 metre uzunluğunda yol betonlama ve bozulan beton yolların tamirat çalışmaları devam ediyor. Şu ana kadar 750 Metre yol betonlandı (1068 M³ Beton kullanıldı.) Hendek, Güneşli ve Balık köyleri yol ayrımı ile Cumhuriyet Mahallesini kapsayan bölgede karataş duvara ihtiyacı olan yerler belirlenip çalışmalara başlandı. Yukarı Kuledibi Mahallesinde duvar yapım çalışması devam ediyor. Merkez Kuledibi Mahallesi Kars Caddesinde kırılan andezitlerin tamiratı yapıldı. Merkez Kuledibi Mahallesinde 2 farklı yerde kilit parke yama çalışması yapıldı. Sundura Mahallesinde 3 farklı yerde kilit parke yama çalışması yapıldı. Ortahopa Mahallesinde 2 farklı yerde kilit parke yama çalışması yapıldı.

Belediye garajında (kademe) yapılan çalışmalar  

Belediye garajında bulunan kademe bölümünde hizmet araçlarının bakım, onarın işleri ve her türlü kaynak işleri yapılıyor. Çöp arabalarının periyodik olarak yıkanması ve dezenfektesi yapılıyor. Belediye işlerinde kullanılmak üzere perforje işleri ve kaynak işleri yapılıyor.

Cenaze hizmetleri 

Hopa’nın tüm mahalle ve köylerinde (Cenaze yıkama, kefen, tabut, mezar tahtası, mezarlık kazma, cenaze aracı) gibi cenaze hizmetleri Belediye tarafından ücretsiz olarak veriliyor. Yurt dışında vefat eden vatandaşlara Sarp Sınır Kapısı’ndan cenaze nakil hizmeti veriliyor.

Alt yapı ekiplerinin çalışmaları 

Tüm mahallelerde ki kanalizasyon temizleme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Mahalle ve köylerde kuyu çekimi yapılıyor. Mahallelerde tıkalı olan yağmur suyu gider bacaları açılıp işler hale getiriliyor. Sundura mahallesinde 15 farklı bölgede altyapı ve yağmur giderleri açma çalışması gerçekleşti. Ortahopa Mahallesinde 8 farklı bölgede altyapı ve yağmur giderleri açma çalışması gerçekleşti. Merkez kuledibi Mahallesinde 9 farklı bölgede altyapı ve yağmur giderleri açma çalışması gerçekleşti. Ana hat giderlerinin temizliği periyodik olarak yapılıyor.

İtfaiye ekiplerinin çalışmaları 

İlçenin Çavuşlu köyünde bir evde çıkan maddi hasarlı yangın çevreye sıçramadan itfaiye ekipleri müdahalesi sonucu kontrol altına alınıp soğutma çalışmaları yapıldı. İlçenin Başköy köyünde bir tarlada çıkan yangın çevreye sıçramadan itfaiye ekipleri müdahalesi sonucu kontrol altına alınıp soğutma çalışmaları yapıldı. Yağmur Yazıcı Anaokulu öğrencileri itfaiye merkezini ziyaret etti. İtfaiye personeli çocuklara itfaiyecilik hakkında ve yangın söndürmede dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda bilgi verdi. Merkez Cami meydanı yıkama çalışması yapıldı. 3 farklı yerde baca yangınına müdahale edildi. Vatandaşların talebi doğrultusunda merdivenli araç hizmeti verilmekte. Yeni aranzözle cadde ve sokakların sulama ve yıkama işlemleri yapılıyor.  Vatandaşların talebi doğrultusunda tankerle su hizmeti veriliyor. Şehir merkezinde ve tüm mahallelerde çöp konteyneri ve çevresinin yıkaması periyodik olarak yapılıyor.

Su işleri ekiplerinin çalışmaları   

Merkez Kuledibi Mahallesi Şahintepesinde bulunan 1800 M³ lük eski deponun bakım ve onarım çalışmalarına devam ediliyor. İçme Suyu Arıtma Tesisi Laboratuvarında su analizleri periyodik olarak gerçekleşiyor. Olumsuz hava koşulları neticesinde tüketime uygun olmayan su tesiste arıtılarak vatandaşların mağduriyet yaşamaması sağlanmakta. Arıtma tesisinde ki biten klor tüpleri yenileri ile değiştirildi. Klorinatör odası bozulan manometreler yenileri ile değiştirilerek aktif hala getirildi. Arıtmanın girişindeki su alma yapısında bulunan filtre temizliği periyodik olarak gerçekleşiyor. Arıtma tesisinde durultucu, karıştırıcı ünitelerinin temizliği periyodik olarak gerçekleşiyor. Hızlı kum filtreleri geri yıkama işlemi yapılarak temizleniyor. Şehir merkezinde bulunan su depolarının temizliği ve su alma yapısının filtre temizliği periyodik olarak gerçekleşiyor. Şehir su depolarının temizlik işlemleri periyodik olarak yapılıyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde meydana gelen su arızaları giderildi. Kaçak su tespitleri ve uyarıları yapılıyor. Yeni abonelik açtıran vatandaşların sayaç ve su bağlantıları yapılıyor.

Temizlik işleri ve park bahçe ekiplerinin çalışmaları    

Sahil yürüyüş ve bisiklet yolunda budama çalışmaları gerçekleşiyor. Şehir merkezindeki tüm caddelerin temizliği periyodik olarak yapılıyor. Mahallelerdeki pasakül ve molozların toplanması haftada iki gün periyodik olarak yapılıyor. Tüm mahalle ve caddelerde temizlik çalışmaları periyodik olarak yapılıyor. Günde iki kere olmak üzere her gün çöp kamyonlarıyla çöplerin toplanması ve çevre temizliği yapılıyor. Park ve Bahçeler Ekipleri tarafından sahilde bulunan park alanında budama çalışmaları gerçekleşiyor. Şehir asansörünün temizliği periyodik olarak yapılıyor.

 Derin deniz deşarj tesisi çalışmaları

Suyun karşılandığı ilk yer olan Kaba ızgara ünitesinin bakımı ve temizliği periyodik olarak yapılıyor. Ana pompalar ve manuel kumanda panosunun bakımı periyodik olarak yapılıyor. Jeneratör bakımı periyodik olarak yapılıyor. Blower hava pompalarının bakımı periyodik olarak yapılıyor. 2 adet kum pompasının bakım ve onarımı yapıldı. Merkez kuledibi terfi merkezinde 3 pompa bakımı yapıldı. Ortahopa paket terfi 2 pompa temizlik ve bakımı periyodik olarak yapılıyor.

Elektrik ekiplerinin çalışmaları 

Kars caddesinin aydınlatma lambalarının enerji hattı çekildi. Şehir merkezindeki anons cihazlarının tamiri yapılıp montaj çalışması devam ediyor. Anons cihazlarının bakımı ve onarımı periyodik olarak yapılıyor.