Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri için çalışmalar başladı: Osman Küçükali yeniden aday

0
1498

3 Şubat’ta gerçekleşecek olan Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri için çalışmalar başladı. Mevcut başkan Osman Küçükali, Hopa Paleni Kafe’de gerçekleştirdiği basın toplantısı ile yeniden yönetime talip olduğunu açıkladı.

2018 dönemi yeni seçim yılında yeni yönetim kurulu adayları ile birlikte Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimine talip olduğunu açıklayan Küçükali, yeniden yönetime aday olmasının nedenini; Hopa ve Kemalpaşa esnafı ile birlikte tamamlayamadıkları projeleri hayata geçirmek ve esnafın ekonomik sorunlarını gidermek olarak açıkladı.

8 yıllık dönem boyunca Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası yönetimi olarak esnafımızla birlikte pek çok başarıya imza attıklarının altını çizen Osman Küçükali: “Pazar Meydanı ve Kars Caddesi’nde bulunan eski belediye dükkanlarının yıkılarak yerine yapılan yeni işyerlerinin öncelikli olarak Hopalı esnaflara tahsis edilmesini sağladık.

Kemalpaşa esnafımızın sınır kapısı ile ilgili sorunlarının takipçisi olduk. Sorunların giderilmesi ve çözümü için Ekonomi ve İçişleri Bakanlığı düzeyinde çeşitli girişimlerde bulunduk ve çoğu problemi giderdik.” dedi.

40 çıraklık, 70 kalfalık, 56 ustalık belgesi

Sanayide Çıraklık Eğitim Merkezi Okulu açarak bu konudaki önemli bir ihtiyacı gidermiş olduklarının ve gençlerin artık  çıraklık belgesi alabilmek için Artvin’e gitmek zorunda kalmayacaklarına değinen Küçükali: “Çıraklık Eğitim Merkezi Okulu Mesleki Teknik Lise bünyesine katıldı. Önümüzdeki dönem Hopa’da METEM tarafından çıraklık eğitimiyle hak kazananlara belge verilecek.

Çıraklık Eğitim Merkezi’nde bugüne dek 40 çıraklık, 70 kalfalık, 56 ustalık belgesi verildi. 20 öğrenci çıraklık belgesi alarak Avrupa Birliği fonlarından yararlandırıldı. Çek Cumhuriyeti ve Almanya’ya akıllı araç ve güvenlik sistemi eğitimi için gönderildi. 

40 çırak şuan esnflarımızın yanında çalışmaktadır. Bu eğitim aynı zamanda esnafımıza büyük kolaylıklar sağlamıştır. Çıraklarımızı işe alan esnaflarımız devlet tarafından 250 tl istihdam ücreti almaktadır.” dedi.

Esnaf mesaj sistemi hayata geçirildi

Hopa ve Kemalpaşa esnafının KOSGEB’ten faydalanabilmesi için uzmanlar tarafından verilen kurslar organize edilerek katılımcılara KOSGEB Esnaf Girişimci Sertifikası verilmesine katkıda bulunduklarını veKOSGEB bağlantılı bir yıl ertelemeli faizsiz kredi olanakları sağlandığını söyleyen Küçükali; bunun gibi ilan ve duyuruları esnafın daha yakından tekip edebilmesi için esnaf mesaj sistemi ve Hopa Esnaf Odası web sitesini hayata geçirdiklerini aktardı.

HopaEsnafSanatkarlarOdasiOsmanKucukali

“Küçük esnafa sahip çıkıyoruz”

Geçmiş dönem icraatlarını önümüzdeki dönemde devam ettirmek istediğini belirten Küçükali; Küçük Esnafa Sahip Çıkıyoruz” kampanyası çerçevesinde ticaret odası ile birlikte büyük market zincirlerinin açılmaması ve ruhsat verilmemesi için Hopa ve Kemalpaşa Belediyesine encümen kararı aldırdıklarını söyledi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Kemalpaşa’nın yeni ilçe olması sebebiyle esnaf sayısı 500’ü bulamadığı için şoför esnafı ile birlikte karma esnaf odasının açılabilmesi için girişimlere başladık. En kısa sürede Kemalpaşa’da Esnaf Odası’nı faaliyete geçireceğiz.

Yeni dönemde, daha verimli ve esnafımıza daha yararlı çalışmalar yapmak için yeni yönetim kurulu ve denetim kurulu adaylarıyla birlikte bu onurlu göreve bir kez daha talip olmak için bir aradayız.

Önümüzdeki döneme dair yeni projelerimiz var. Geçen dönem Hopa belediyesi ve Ticaret Odası ile birlikte İnönü Caddesi’ni kapalı çarşı yapma projemizi bu dönem gerçekleştireceğiz.

Mobilyacılar, PVC ve mermerci esnafımızın mahalle aralarında bulunan dükkanlarını tek bir sanayi sitesinde toplayarak altyapısı güçlü, büyük ve geniş işyerlerinde daha kaliteli ve bol kazançlı hizmet sunmalarını sağlayacağız.

Bizler, her zaman ve her yerde en başta Hopalı ve Kemalpaşalı halkımızın hiçbir sorununa duyarsız kalmadık. Yerel ve ulusal anlamda sorunların çözülmesi için sorumluluk almaktan kaçmadık. Gençlerimizin, kadınlarımızın taleplerine sahip çıkarak onlara destek olduk. Uyuşturucunun gençlerimizi zehirlemesine karşı yürütülen bütün çalışmaların destekçi ve takipçisi olduk, bizzat içinde yer aldık.

Esnaf kadınlarımızın ekonomik ve sosyal hayatta daha da güçlendirilmesi için uzmanların katılımıyla iş hukuku, aile ilişkileri, kadın hakları gibi konularda bilgilendirilmesi için eğitim çalışmaları ve seminerler düzenleyeceğiz.

Yarım kalan işlerimizi sonuçlandırmak için, değerli esnaf kardeşlerimizden bir kez daha görev ve yetki istiyoruz.”

Osman Küçükali’nin Yönetim Listesi

Genel Kurul

Asıl

1- Osman Küçükali
2- Yaşar Altınkaya
3- Gürsel Korkmaz
4- Ethem Akyüz
5- Nükhet Topaloğlu
6- Nihat Karabulut
7- Yavuz Şiviloğlu

Yedekler

1- Nazan Yakut
2- Serpil Alper
3- Atilla Uzuner
4- Murat Akyıldız
5- Şeref Yüksek
6- Kudret Ocakçı
7- Okan Akkaya

Denetim

Asıl

1- Fatma Külünk
2- Çiğdem Özşahin
3- Birol Uzun

Yedek

1- Şükriye Candemir
2- İrfan Yıldız
3- Öner Lokumcu