Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri neyi gösteriyor? – Doğa Yenigün

0
926

Hopa Esnaf ve Sanatkarlar Odası seçimleri neyi gösteriyor?
Doğa Yenigün

Merhaba…

İlk yazıma böyle başlamak yerinde olur sanırım. Kendi hallimce Artvinden.com’da güncel gelişmelerle ilgili görüş ve eleştirilerimi yazmaya çalışacağım. Böyle bir fırsatı sundukları için Artvinden.com’a teşekkür ediyorum.

İlk yazıda ne yazayım derken, şansıma Hopa’da gerçekleşen Oda seçimleri dikkatimi çekti. 3 Şubat günü Hopa’da hem Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın hem de Şoförler Odası’nın yeni yönetim seçimleri vardı. Bu seçimler normal zamanlarda aslında haber bile olmaya değmez, biliyorum. Çünkü genellikle çok az katılımla, prosedür gereği yapılır. Çoğu durumda önden sonuç belli olur.

Bu sefer böyle olmadı. Zaten dikkatleri de bu yüzden çekti. Her iki Oda seçimine de yoğun bir katılım oldu. Hemen, adaylar çoktur, ondan böyle olmuştur diyeceksiniz ama yanılıyorsunuz.

Öncelikle oda katılımın yoğun olması güzel bir şeydir. Serbest seçimleri memleket olarak özledik ne de olsa. Meslek örgütlerindeki her seçim, üyelerin örgütlerine sahip çıkması açısından çok önemlidir. Çünkü sivil toplum örgütlerinde demokrasi hayata geçirilemediğinde toplumda da demokrasi olmaz. Bu açıdan meslek örgütlerinde kongreler, yeni yönetimlerin seçilmesi önemlidir.

Hopa’daki Oda seçimlerini önemli kılan bir başka faktör de var. Çünkü Esnaf Odası seçimleri bir yerel yönetim seçimi havasına büründü. Yani seçimi takip eden hemen herkesin yorumu böyle.

1030 üyeden 950 küsur üyesinin katıldığı Esnaf Odası seçimlerinde iki liste yarıştı. Genelde meslek örgütlerinde ekip oluşturulurken her eğilimden kimlikten kişilerden bir seçme yapılır. Ama bu sefer Hopa Esnaf Odası seçimleri farklı oldu. Her ne kadar tersi iddia edilse de, adaylardan birinin adı AKP’nin adayı olarak öne çıktı. Hatta öyle ki, Hopa Belediyesinin araçlarıyla seçime üye bile taşındığı iddia ediliyor. Ayrıca AKP ilçe teşkilatı da tam tekmil bu aday için çalışma yürüttüğü de…

Buna rağmen, iktidar partisinden olmak, kredi vaatleri vb. Hopa esnafı üzerinde etkili olmadı! AKP adayı 253 oy alırken diğer aday 485 oy almış. Neredeyse iki katı…

Seçimi kazanan Osman Küçükali, başarısını ayrım gözetmeden esnafına sahip çıkmasına bağlıyor, basına çıkan haberlerde. Üçüncü kez seçimleri kazanan Küçükali hakkında çıkan haberlere baktım. Hopa’da gerçekleşen, laiklikten Cerattepe ile ilgili birçok sorunla ilgili yapılan bütün eylemlerde gençlerle, Hopalılarla yan yana. Esnafın da sorunlarını çözmede başarılı ki, bu kadar çok oyla seçilmiş.

Biliyorsunuzdur, Hopa siyasi ve toplumsal “olaylar”ı ile sık sık gündeme geliyor. Bu yüzden de iktidarın hedef haline getirdiği bir yer. En son adı “eşkıya”ya çıkmıştı. Bu yüzden Hopa’da sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yapmak da zordur.

Çünkü kurumlar hükümet ile üyeleri ve toplum arasındaki bağı kurar. Çoğunlukla, işlerin yolunda gitmesi için de yönetimler hükümet ile arasını iyi tutmaya ve hükümet partisinden kişileri yönetime getirmeye uğraşılır. Yani sürekli hükümetten mi yoksa halktan mı yana olacağız ikilemi yaşanır.

Hopa’daki oda seçimleri bazen halktan yana olmanın da seçim kazandırdığını gösteriyor. Ayrıca, eğer zamanında yapılırsa, önümüzdeki yerel seçimlerin nasıl geçeceğini de…