Hopa Halkevi’nin toplumsal cinsiyet atölyesine “müstehcenlik” soruşturması

0
511

Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Hopa Halkevi’nin çocuklara yönelik olarak düzenlediği “toplumsal cinsiyet” atölyesi hakkında suç duyurusunda bulundu. Hopa Savcılığı ise “müstehcenlik” soruşturması açtı

Hopa Halkevi’nin yaz aylarında çocuklara yönelik yaptığı atölye çalışmaları 2016 yılında Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından engellenmeye çalışılmış, aileler ve Halkevleri’nin ısrarıyla atölye çalışmalarına devam edilmişti.

Değişen Hopa Kaymakamı ile Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün engelleme çabaları geçtiğimiz yaz aylarında da devam etti. Hopa Kaymakamı, Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde yapılan atölye çalışmalarının durdurulması ve yapılan yerlerin mühürlenmesi için yetkisi olmamasına rağmen belediyelere resmi yazılar gönderdi. Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise Hopa Halkevi’nin Erdal Eren Gedik Okuma Salonu’nda yapılan “toplumsal cinsiyet” atölyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık ise atölyeyle ilgili “müstehcenlik” soruşturması açtı.

“Biz itaat eden değil, sorgulayan gençler yetiştirmeye devam edeceğiz”

Konuyla ilgili Hopa Halkevi Şube Başkanı Volkan Altunkaya ise şunları söyledi:

“Artvin’in ilçelerinde yaklaşık beş yıldır, çocuklara yönelik atölye çalışmalarımız sürüyor. İlginç biçimde iki yıldır, Hopa İlçe Milli Eğitim Müdürü Halkevi’nin çalışmalarını engellemeyi özel görevi edinmiş durumda. Hopa Halkevi, Hopa’da çay üreticisi, çevre ve doğa mücadelesi verenlerle birlikte Hopa’da mücadele eden örgütlerden biridir. Bunların yanında şubelerinde bağlama, gitar, tulum, edebiyat, şiir, halkoyunları atölyeleriyle çocukların ve gençlerin kültürle, sanatla buluşmasının adresidir. İtaat eden değil , sorgulayan, araştıran, özgür düşünen gençler yetiştirmeye devam edeceğiz. Bu çalışmaların Milli Eğitim Müdürü’nü rahatsız etmesinin sebebini biliyoruz. Bu çalışmalar sürdükçe Milli Eğitim Müdürü’nün bağlı bulunduğu cemaat ve tarikatlar örgütlenemiyor. Biz bu çalışmaları sürdüreceğiz, Milli Eğitim Müdürü’nün yediği maklubeden bu çocuklara yedirmeyeceğiz. Milli Eğitim Müdürü terfi almak için eğitimin kalitesini yükseltmek için çalışmalar yürütsün, Halkevi’nden ona ekmek çıkmaz.”

kaynak: sendika.org