Hopa Kadın Dayanışma Merkezi: Amasız fakatsız şiddeti reddeden tavrımız kazanacak

0
116

Hopa Kadın Dayanışma Merkezi, geçtiğimiz günlerde Hopa Devlet Hastanesi’nde saldıraya uğrayan Doktor Seda Kenanoğlu’na uygulanan şiddete karşı bir açıklama yayınlayaarak “Seda’yı, yanındaki hekim arkadaşı ve sağlık personeli çalışanlarını yalnız bırakmayacağız” denildi.

Hopa Kadın Dayanışma Merkezi tarafından yapılan açıklamada: “İstanbul sözleşmesinin tartışıldığı bu günlerde, ne kadına yönelik şiddette bir azalma var, ne de kadın cinayetlerinde. Biz bir kez daha kadına yönelik şiddetin failleri, yasaları uygulamayanlardır diyoruz.

Sevgisine karşılık bulamadığı için, güldüğü için, kendi iktidarına itiraz ettiği için katledilen kadınlar, sizin çürümüş, kokuşmuş gelenekleriniz, örf adetleriniz yüzünden hayatlarından oluyorlar. Tek derdi kadını ezmek, kendi iktidarının basamağı yapmak isteyenler bilsin ki biz kadınlar buradayız, birlikteyiz ve bunun karşısında olacağız.

Bir kız kardeşimizin saçının teline zarar gelirse bunun hesabını soracağız. Kadın Dayanışma Merkezi’mizin gönüllüsü, emektarı Seda’yı, yanındaki hekim arkadaşı ve sağlık personeli çalışanlarını yalnız bırakmayacağız. Hopa’da bu zor sağlık koşullarında, salgının yaygınlaştığı dönemde canla başla çalışan sağlık emekçisi arkadaşlarımıza yapılan saldırı kabul edilebilir değildir.

Hekimlerin ve tüm sağlık çalışanlarının fiziken, ruhen bu kadar yıpratıldığı bir dönemde bu saldırılara maruz kalması kabul edilebilir değildir. Saldırıyı yapan Kibarcan ve Necdet Çakmak bilsinler ki kadınlar sizin karşınızda. Sadece yeterince ilgi görmediği için, şiddet uygulamayı düşünen bu zihniyetin arkası bizim için daha büyük. Bu zihniyetin arkasındakiler yasalarla sağlık çalışanlarını güvence altına almayanlardır. Sizin şiddeti örten, görmezden gelen, amacı açıklamalarınız karşısında, bizim şiddeti ifşa eden, amasız fakatsız şiddeti reddeden tavrımız kazanacak” ifadelerine yer verildi.