Hopa ÖDP’den açıklama: Söz, yetki, karar Hopa halkına

0
449

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Hopa ilçe örgütü yerel seçimlere dair bir açıklama yayınladı.

ÖDP Hopa İlçe Örgütü’nün açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“31 Mart’ta gerçekleşecek yerel seçim sürecinde Hopa çok konuşuldu ve tartışıldı. Gelinen aşamada ilçe örgütü olarak bazı noktaların altını çizmemiz bir ihtiyaç haline geldi.

Hopa’yı mevcut AKP zihniyetinden kurtarmak için halkın birleşik gücüne dayanarak Hopa’da ne yapmamız gerekliliğini, Hopa’nın demokratik güçleriyle birlikte bir yıl öncesinden tartışmaya başladık. Bir yıllık çalışmalarımızı 17.11.2018 tarihinde “Nasıl Bir Yerel Yönetim İstiyoruz?” Çalıştayına taşıdık. Gerekli tartışmalarımızı yaptık ve program başlıklarımızı oluşturduk.

Bütün bu süreçleri yaşarken CHP içerisinde adaylık sürecinden kaynaklı çeşitli tıkanıklıklar söz konusuydu. 8 aday adayının olduğu bir tabloda CHP İlçe Yönetimi bir çözüm bulamıyordu ve iş Genel Merkeze havale edilmiş durumdaydı.

Biz Özgürlük ve Dayanışma Partisi olarak bu tür tıkanıklıkların önünü açmak ve bir demokrasi pratiği oluşturmak; sözü, yetkiyi, kararı, iktidarı Hopa halkına verme amacıyla adayın bir partinin merkezinden değil, AKP zihniyetinin karşısında olan bütün halkın katıldığı ön seçimle belirlenmesi talebini dile getirdik. Kişileri tartışmadık, bir anlayış ortaya koymaya çalıştık. Ve bu anlayışımızı Hopa halkına açık çağrı yaparak duyurduk.

Başkanlar Kurulu Üyemiz Alper TAŞ, bu konuda CHP Genel Merkezinde Kemal KILIÇDAROĞLU ile bir görüşme gerçekleştirerek, halkın ön seçimle aday belirlemesinin tüm Türkiye’ye örnek olacağını ifade ederek, Hopa’da mahallerin esas alan bir ön seçim sürecini önerdi. Başlangıçta olumlu bulunan bu öneri CHP içerisinde yapılan değerlendirme sonucu kabul edilmedi.Aday CHP Genel Merkezi tarafından belirlendi.

Bu tutum karşısında ya birlikte inşa etmeye çalıştığımız süreci kendi açımızdan sonlandıracak ya da bu süreci AKP zihniyetini yenmek için sürdürmeye devam edecektik. Parti genel merkezimizle istişare ederek ikinci yolu tercih ettik. Çünkü; bizim sorumluluğumuz ve sözümüz CHP’ye değil Hopa halkınaydı. Kendimiz için değil, Hopa halkı için bu sürecin gerekliliğine inandık ve demokratik bir biçimde sürdürülmesinin önemli olduğuna karar verdik.

Hopa’yı kazanma sürecini sadece seçim süreci ile sınırlı görmüyoruz. Halkın kendi meclisleriyle yönettiği eşit, özgür bir Hopa mücadelesini seçim sonrasında da birleşik bir anlayışla sürdürmeye kararlıyız. Bunun için varız!

Nasıl bir Hopa istiyorsak öyle bir Hopa’yı birlikte inşa etmek için her şartta mücadelemiz sürecek.

Söz, yetki, karar iktidar Hopa Halkına! “