Hopa’da Boğaziçi yürüyüşü: Gençlik size baş eğmeyecek, aşağı bakmayacağız

0
104

Boğaziçili öğrencilere yaptıkları yürüyüşle destek veren Hopalılar, “Baş eğmeyenlerle kayyım düzenini yıkacağız” dedi. 

Hopalı yurttaşlar, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyım rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere destek vermek amacıyla İnönü Caddesi’nden Hopa Meydan’a yürüdü.  “Teslim olmayacağız, aşağı bakmayacağız” ve “Ferman padişahın üniversiteler, sokaklar bizimdir” pankartlarının taşındığı yürüyüşte  sık sık “YÖK kalkacak, polis gidecek. Üniversiteler bizimle özgürleşecek”, “Melih istifa, gençlik isyanda” sloganları atıldı.
Grup adına basın açıklamasını Öğrenci Kolektifleri üyesi Seçil Yağmur Muti yaptı.
ÖĞRENCİLERİN YANINDAYIZ
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin mücadelesinin haftalardır ısrarla sürdüğüne dikkat çeken Muti, “Onlar çeviğiyle, polisiyle, özel güvenliğiyle bir ordu halinde günlerce öğrencilere saldırdı. Ülkenin çeşitli yerlerinde arkadaşlarımız atanmış rektör istemediklerini dile getirdikleri için gözaltına alındılar, işkenceye ve tacize maruz bırakıldılar” dedi.
‘GENÇLİK BAŞ EĞMEDİ’
“İstanbul’da başımızı eğmeye çalışsalar da, İzmir’de ters kelepçe ile işkence yapsalar da, Ankara’da dayanışmayı büyütmek için alanlara çıkan arkadaşlarımızı yıldırmaya çalışsalar da kayyumlar bilsin ki, Gençlik size baş eğmedi, eğmeyecek” diyen Muti, iktidarın ülkeyi yönetemediğinden “kayyumlar ülkesi” yaratmaya çabaladığının altını çizdi. Bu durumun yalnızca yönetememe beceriksizliği olmadığını söyleyen Muti, “Çatırdayan düzenin belirtileri olduğunun farkındayız” diye belirtti.
‘KAYYUM DÜZENİNİ YIKACAĞIZ’
“Bugün gençlerin, kadınların, LGBTİ+ bireylerin, işçilerin, emekçilerin; havasını, suyunu, toprağını savunan köylülerin baş eğmemesi sayesinde bu kayyumlar düzenini yıkacağız” diyen Muti, sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Karşılarında korkup dağılmayacak, aksine birbirimize güç vermeye, omuz vermeye devam edeceğiz. Üniversitelerimizin kapılarına, arkadaşlarımızın bileklerine takılan kelepçeleri söküp atacağız! Bu ablukayı dağıtıp yerine, özgür, demokratik, feminist ve homofobiden arınmış bir üniversite kuracağız! Başını gökyüzüne çevirmiş bir akademi bizim ellerimizle gelecek!”
Yapılan açıklamanın ardından kitle alkışlarla dağıldı.