Hopa’da ‘ortak sol aday’ yalan oldu: CHP 4. sıradaki ismi aday gösterdi

0
440

CHP, Artvin Hopa’da başta olumlu yaklaştığı ön seçim ve ortak sol aday taleplerine rağmen anketlerden 4. çıkan Taner Ekmekçi’yi aday gösterdi.

Sol, 2014 yerel seçimlerinde Hopa’da bölündüğü için AKP, 23 oy farkla belediye başkanlığını kazanmıştı.

Hopa’da bu yıl Kasım ayında yerel seçimler için bir araya gelen CHP, HDP, Halkevleri ve ÖDP, 31 Mart’ta yapılacak seçimlerde birlikte hareket etme noktasında görüş birliğine varmıştı.

KILIÇDAROĞLU ÖN SEÇİM TALİMATI VERMIŞTİ

Bu toplantıdan kısa bir süre sonra CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen ÖDP Eş Başkanlar Kurulu üyesi Alper Taş, partisinin de güçlü olduğu Hopa ve Şavşat ilçelerinde halkın katılımıyla ön seçim yapılması, solun tabandan bir ittifakla bu yerellerde seçime girmesi gerektiğini belirtmişti. Kılıçdaroğlu’nun da bu görüşe olumlu yaklaştığı, Hopa ve Şavşat ilçelerinde ön seçim yapılması konusunda talimat verdiği öğrenilmişti.

CHP ORTAK SOL ADAY VE ÖNSEÇİM TALEPLERİNİ GÖRMEZDEN GELDİ

CHP PM toplantısı dün yapıldı ve 4 büyükşehir ile bazı il ve ilçelerin belediye başkan adayları belirlendi. O ilçeler arasında Hopa da vardı. CHP Hopa’da yapılan anketlerde dördüncü sırada çıkan Taner Ekmekçi ismini aday olarak göstererek ortak sol aday ve ön seçim taleplerine de kapıyı kapatmış oldu.

4. sıradaki ismin aday olarak tercih edilmesinde, CHP Artvin Milletvekili ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) Başkanı Uğur Bayraktutan’ın ısrarlarının etkili olduğu öğrenildi. Öte yandan, Artvin il genelinde yapılan anketten 1. çıkan ismi belediye başkanı yapılacağı kararı alındığı ve tüm adaylardan anket parası toplandığı belirtilirken, anketten üçüncü çıkan Murat Özçep’in ise ilçedeki tüm muhtarlardan destek imzası aldığı kaydedildi.

Anketlerde birinci çıkan Turgay Güngör ise Facebook’ta yaptığı paylaşımda kendisini anketlerde ilk sıraya taşıyan Hopa halkına teşekkür ederek, Ekmekçi’ye başarılar diledi.

SOL, HOPA’DA 2014’TE 23 OY FARKLA KAYBETMİŞTİ

2014 yerel seçimlerinde sol oylar çoğunlukta olmasına rağmen CHP’nin sosyalistleri dikkate almayan tutumu nedeniyle sol oylar bölünmüş ve seçimi AKP kazanmıştı. CHP kendi başına hareket edip Turan Kasımoğlu’nu aday göstermiş ve oyların 40.15’ini almış, ÖDP ve Halkevlerinin ortak adayı Enver Korzay yüzde 7.42, HDP’den aday olan eski belediye başkanlarından Yılmaz Topaloğlu ise 5.54’te kalmıştı. Sol adaylar 2., 3. ve 4. sıralara yerleşirken, oyların yüzde 40.35’ini alan AKP adayı ise 23 oy farkla başkanlığı kazanmıştı. (Rıfat Doğan / Artı Gerçek)