17. Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivali Etkinlikleri Devam Ediyor.

0
524

Festivalin 2. gününde peş peşe bir dizi etkinlik düzenlendi.

17. Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivali hazırlıkları tamamlandı. 18-21 Temmuz tarihleri arasında 4 gün sürecek olan Festivalin ikinci günü etkinliklerinin adresi Belediye parkı ve Belediye binası önü oldu.

Fotoğraf sergisi sergilendi.

Hopa Kültür Sanat ve Deniz Festivali’nin 2. gün etkinliklerinin ilk bölümünde resim ve fotoğraf sergisinin yanı sıra piyano resitali de sergilendi. Belediye Başkan Yardımcısı Osman Akkaya’nın açılışını yapmış olduğu resim ve fotoğraf sergisinde Hopa Halk Eğitim Merkezi’nin ve Hopa Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği’nin çeşitli gezilerde çektikleri fotoğraflar Hopa halkının beğenisine sunuldu.

Sevgi açılışında Cumhuriyet Halk Partisi İl Genel Meclisi Üyeleri Murat Özçep ve Hakan Makar’da yer aldı. Dernek Başkanı Levent Yazıcı ve Yönetim Kurulu üyeleri de fotoğraflar hakkında izleyenlere bilgiler verdiler. Resim ve fotoğraf sergilerinin karma konulu olması dikkat çekerken Hopa Deniz ve doğa manzaraları beğeni aldı.

Halk Eğitim Merkezi’nin piyano öğrencileri Aleyna Dayal, Gülce Bayar, Korhan Kapucu ve Ceren Özdemir’de piyano resitali de beğeni topladı.

17. Hopa Kültür, Sanat ve Deniz Festivali kapsamında düzenlenen Laz Böreği yarışmaları yapıldı.

Türkiye il ve ilçeleri Coğrafi İşaretleri kapsamında İlçemizin Coğrafi İşareti olarak belirlenen Laz Böreği tescilli ürünün yarışması gerçekleşti.

En güzel Laz Böreği Yarışmasına çok sayıda Hopa’lı katıldı, 9 kişilik jüri oylaması sonucunda;
1. Vildan Balta
2. Şennur Bayrak
3. Tülin Yazgan olarak belirlendi.

Laz Böreği Tescilli olarak Hopa’nın simgesi olarak belirlenmesinin üzerine Belediye ve çeşitli Sivil Toplum Örgütleri ile ortak çalışmalar ile ilçe de Laz Böreğine gerekli desteği ilerleyen süreçlerde sağlayacaktır.

Yarışma sonunda Hopa halkının gönüllü olarak hazırlamış olduğu yöresel yemekler Laz Böreği, Lahana Sarması, Mısır Ekmeği, Turşu Kavurması, Hamsili Pilav ile birlikte birçok lezzet tanıtımı yapıldı ve ardından izleyenlere ikram edildi.

Masa Tenisi Turnuvası düzenlendi

Hopa Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Masa Tenisi sporcuları kendi aralarında gösteri maçları yaptılar ve daha sonra Turnuva karşılaşması yaptılar.

Turnuvada dereceye girenlere Başkan yardımcısı Osman Akkaya ödüllerini verirken, antrenör Leyla Aysan Yazgeldi’ye de spora verdiği destek ve gayretleri için teşekkür etti.

Bisiklet yarışı yapıldı.

Festivalin sportif etkinlikleri kapsamında düzenlenen bir başka yarışma Bisiklet yarışması oldu. Hopa ve Kemalpaşalı Bisikletçilerin yani sıra Arhavi Bisiklet severler Derneği üyeleri de etkinliğe ilgi gösterdiler.

Karikatürist sevgisi çocuklara sevdirildi.

İstanbul’dan gelen Emekli Resim Öğretmeni ve Karikatürist İrfan Ünalar Belediye binası önünde açtığı stantta gönüllü olarak gençlere Karikatür çizmeyi öğretti. 5 yaşında Karikatür çizmeye başladığını söylene Ünalar “kendi karakterlerimi yarattım, gazete ve dergilerde karikatürlerim yayınlandı” dedi ve Hopa’li gençlerde ve çocuklarda yetenek gördüğünü söyledi.