Hopa’da sol ittifak “Tamam” gibi

0
604

CHP’nin 8 aday adayı arasında Taner Ekmekçi’yi belediye başkanlığına aday göstermesi bir süredir gündemde olan ‘ortak sol aday’ tartışmasını yeni bir  aşamaya getirdi. Hopa’da sol Taner Ekmekçi etrafında birleşebilir.

2014 yerel seçimlerinde ne olmuştu?

2014 yerel seçimlerinde CHP tek başına hareket ederek bir önceki belediye başkanı olan Turan Kasımoğlu’nu aday göstermiş ve 4523 oy alarak %40,15 oy oranında kalmıştı. ÖDP ve Halkevleri’nin ortak adayı Enver Korzay ise 836 oy alarak %7.42 oranına ulaşmıştı. 2004-2009 döneminde ÖDP’den belediye başkanlığı yapan Yılmaz Topaloğlu ise HDP’den aday olarak 624 oy almış ve %5.54 oranına ulaşmıştı. Sol adayların bölünmesinden yararlanan AKP ise 4546 oy alarak 23 oy farkla belediye başkanlığını kazanmıştı. 

Ortak sol aday arayışı devam ediyor mu?

CHP’nin Taner Ekmekçi’yi aday göstermesiyle Hopa yerelinde solun ittifak tartışmaları hız kazandı. ÖDP temsilcisi Yusuf Yenigül bu seçim sürecinde sosyalistler olarak CHP’nin iki aday adayına, Turan Kasımoğlu ve Hasbi Topaloğlu’na şerh koyduklarını, öteki adaylar üzerinden görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Yenigül CHP’nin Taner Ekmekçi’yi aday göstermesi üzerine görüşmelerin nihayete erdirileceğini söyledi ve ÖDP olarak görüşmelerden çekilme olmayacağını CHP’nin adayının ehven-i şer olarak desteklenebileceğini ifade etti.

HDP’nin bir önceki seçimde aday gösterdiği Yılmaz Topaloğlu ise 2014’teki seçim sonuçlarından memnun olmadıklarını ve Hopa’da belediyenin AKP’den alınması gerektiğini ifade etti. Topaloğlu CHP’nin adayı için ise görüşmelerin devam ettiği, ortak bir yolun bulunması gerektiğini söyledi. Yılmaz Topaloğlu, Hopa’da seçim yoluyla bir değişimin olgunlaştığını bir birliktelik yoluyla bunun başarılabileceğini söyledi. Topaloğlu ayrıca CHP’nin hem yerelde hem de genelde muhalefeti örgütlemeye dönük iddiasının Hopa’da ciddi karşılık bulacağının altını çizdi.

Halkevleri’nden konu ile ilgili görüştüğümüz Kamil Ustabaş “Biz bu süreçte CHP’nin aday adaylarından iki isme şerh koymuştuk. Onlar zaten aday gösterilmediler. Bu sosyalistlerin Hopa’da bir ağırlığı ve etkisi olduğunu gösteriyor” dedi. İçerisinde oldukları ittifakı devam ettirebileceklerini, işletebileceklerini söyleyen Kamil Ustabaş “Oluşacak program ve kadro solun ortak kadrosu ve programı olacak” dedi. Solun bir ittifak içerisinde olduğunu söyleyen Ustabaş, Taner Ekmekçi’nin sadece CHP’nin değil solun ittifak adayı olarak yola çıktığını ifade etti. Kamil Ustabaş görüşmeler sürecinde ittifakın bozulması durumunda ise Hopa’daki sosyalistlerin alternatifsiz olmadıklarını vurguladı. 

CHP Adayı Taner Ekmekçi: İlerici gruplarla birlikte hareket edeceğiz

CHP Hopa belediye başkan adayı Taner Ekmekçi ile yaptığımız görüşmede de Taner Ekmekçi “Adaylığım genel merkezin onayıyla kabul edildi.CHP olarak partililerimizle, ilerici gruplarla, paydaşlarımızla Halkevleri, ÖDP gibi gruplarla birlikte hareket edeceğiz. Onların da görüşlerini alacağız Hopayı hep birlikte yöneteceğiz” dedi.

Uğur Gümüşkaya / Medyascope