Hopa’da solun ortak adayını belirleme sürecinde neler yaşandı?

0
361

Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde CHP ile Halkevleri, ÖDP ve HDP arasında kurulan seçim ittifakı sürüyor. Sosyalistler ittifak şartı olarak, adaylığına itiraz ettikleri isimleri CHP’ye bildirdiklerini ve bu isimlerin aday gösterilmediğini belirtiyor

2014 yerel seçimlerinde sosyalistlerin eleştirilerini dikkate almayarak belirlediği adayla Hopa Belediyesi’ni AKP’ye kaptıran CHP, 31 Mart 2019 yerel seçimlerindeyse süreci Halkevleri, ÖDP ve HDP ile ittifak halinde yürütüyor. Kemalpaşa Belediyesi için de benzer şekilde CHP, Halkevleri ve ÖDP arasında bir ittifak var.

Kasım ayında bir araya gelen sol güçler bir Yerel Yönetim İnisiyatifi oluşturmuş aday belirlemeden programın oluşturulmasına kadar bütün sürecin birlikte örgütleneceği belirtilmişti.

Aday nasıl belirlendi?

CHP’nin Hopa’da Taner Ekmekçi’nin aday gösterileceğini açıklaması üzerine konu yeniden kamuoyu gündemine geldi. Çünkü ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmede Hopa ve Şavşat için adayların ön seçimle belirlenmesini önermiş ve bunu kamuoyuna açıklamıştı. Ancak aday ön seçim yapılmadan belirlendi.

Öte yandan CHP ile sosyalistlerin buluştuğu Yerel Yönetim İnisiyatifi’nin aday belirlenmesi sürecinde bir ön seçim yapılması değil, program ve çizgileri nedeniyle sosyalistlerin onaylamadığı adayların elenmesi konusunda mutabakata varılmıştı. Bazı isimler CHP’ye bildirildi ve aday gösterilmediler.

Aday belirleme sürecinde araştırma şirketlerine bir anket de yaptırıldı ancak anket çalışmasında manipülasyon yapıldığı yönünde kuvvetli şüpheler var. Çünkü araştırmacıların ne zaman nereye geleceği bazı aday adaylarınca biliniyordu.

Turan Kasımoğlu vakası

Sosyalistlerin “aday olmasın” dediği isimlerin başında 2009-2014 döneminde Hopa Belediye Başkanı olan Turan Kasımoğlu da vardı.

Şimdi ilçede Kasımoğlu’nun CHP tarafından aday gösterilmemesinin ardından AKP ile görüşmeye başladığı konuşuluyor.

Bundan sonra süreç nasıl ilerleyecek?

Sendika.Org’un ulaştığı Hopa Yerel Yönetim İnisiyatifi’nden yerel kaynaklar, aday gösterilen Taner Ekmekçi’nin CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve CHP’nin yerel örgütü tarafından desteklendiğini, sosyalistler açısından da itiraz konusu olmadığını ancak tanınırlığının diğer bazı aday adaylarına göre zayıf olduğunu, bu nedenle sıkı bir çalışma yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Artvin’in Hopa ve Kemalpaşa ilçelerinde CHP ve sosyalistler arasındaki mutabakat ve ittifak sürüyor. Çalışmalar ortak yürütülecek. Diğer ilçelerde ise çeşitli düzeylerde temaslar olsa bile bir mutabakat ya da ittifak yok.

AKP 2014’te nasıl kazandı?

2014 yerel seçimlerinde sol oylar çoğunlukta olmasına rağmen CHP’nin sosyalistleri dikkate almayan tutumu nedeniyle sol oylar bölünmüş ve seçimi AKP kazanmıştı. CHP kendi başına hareket edip Turan Kasımoğlu’nu aday göstermiş ve oyların yüzde 40,15’ini almış, ÖDP ve Halkevleri’nin ortak adayı Enver Korzay yüzde 7,42, HDP’den aday olan eski belediye başkanlarından Yılmaz Topaloğlu ise yüzde 5,54’te kalmıştı. Sol adaylar 2., 3., 4. sıralara yerleşirken oyların yüzde 40,35’ini alan AKP ise 23 oy farkla başkanlığı kazanmıştı.

Haber: sendika.org