Hopalı tutsak ailelerinden basın açıklaması

0
1224

Hopa – Hopa’da evleri basılarak gözaltına alınan Nurcan Vayiç, sosyal medya paylaşımı yüzünden tutuklanan Cemil Aksu, Nurcan Vayiç’in gözaltına alınmasını protesto eylemine saldırılarak gözaltına alınan ve yine sosyal medya paylaşımları bahane edilerek tutuklanan Efraim Vayiç’in aileleri Hopa Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nde bir araya gelerek basın açıklaması düzenlediler.

Açıklamayı okuyan Coşkun Vayiç, “arkadaşlarının haksız yere tutuklandığını, Hopa’da ve tüm memlekette herkesin tanıdığı, bildiği insanlar olduklarını bu haksızlığı gidermek için derhal serbest bırakılmaları gerektiğini” söyledi.

Vayiç, özellikle Cemil ve Nurcan’ın 8 yaşındaki çocuklarının bu süreçten olumsuz etkilendiğini belirttiği açıklamasında şunları kaydetti: “Tüm bu olumsuzlukların haricinde en vahim durum da Cemil ve Nurcan’ın 8 yaşındaki çocukları Arev. Anne babaları cezaevinde olan bir çocuğa nasıl davranılır, nasıl açıklanabilir bu durum?

Merak ediyorum, hangi yasa bir çocuğun bu şekilde cezalandırılmasını ister. Bu duruma ne ad verilir, Arev’e daha sonra nasıl izah edeceğiz yaşadığı travmayı ve annesinin, babasının ondan koparılışını.

Şimdi soruyorum, Arev’i mahkum eden bu cezalandırma mantığını hayata geçirenler nasıl bir hesap verecekler çocuğa.

Bu olumsuzluğun nedeni olanlar varsa eğer kendi çocuklarınızın ellerinden nasıl tutuyorsunuz, onların gözlerine nasıl bakabiliyorsunuz. Arev’e yaşattıklarınız belki gözünüzün önüne gelir de biraz vicdanınız uyanır, biraz vicdan.

Hukuksuz yere tutuklanan arkadaşlarımızın derhal serbest kalmasını istiyoruz.”

Açıklamaya, Cemil’in ablası Songül Aksu, Nurten Yazıcı, Nurcan Aksu’nun annesi Teciye ve babası Osman Vayiç katıldı.