Hopalı Komiteciler; “Hopa’yı Hopalılar yönetecek”

0
527

Hopalı Komiteciler Hopa’da yaşanan yerel seçimlere ilişkin gelişmelerle alakalı bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Beklediğimiz oldu..

İki yazıyla halkımıza ve dostlarımıza anlatmaya çalışmıştık.

Sosyalistler ittifak yapacaksa bunu ilkeler ve programlar temelinde yapar dedik. İttifak görüşmeleri halka açık işletilir, ittifak olunan tüm hususlar açıkça ve eksiksiz ilan edilir. Böyle yapılır ki sonrasında ittifaka uygun davranmayanlar halk nezdinde kolay sorgulanabilsin…

Hopa’da bu tarzla işleyen bir ittifak çalışması olduğunu kim iddia edebilir?
Ön seçim yapmaktan bile kaçan, CHP genel merkezindeki siyaset mühendislerinin tercihini Hopa’ya dayatan yaklaşıma sosyalistler hangi gerekçelerle evet diyecekler?
CHP genel merkezinin kaç seçimdir yaptığı siyaset mühendisliklerinin hepsinin neden çöktüğünü sosyalistlere anlatmaya gerek var mı!
ANAP’lı Mahir Dudak başkanken de sokakta mücadele yok muydu?
Tüm gücümüz ve meşruiyetimiz sokaktan kaynaklanmıyor muydu?
80 darbesi sonrasında kesintisiz ve tavizsiz biçimde işkence, gözaltı, tutuklamalar ve arkadaşlarımızın ölümleri bedelleriyle sürdürülen mücadelelerde halkın bağımsız devrimci siyasetini büyütmek dışında bir hedefimiz mi oldu? Mevcut CHP mahkûmiyetini kim neyle izah ediyor? AKP ile CHP arasındaki nüanslarla mı? Açık faşizm var da seçim mi yaptırıyor? Ya da faşizm nerede seçimle yıkılmış? Adıyaman’da Saadet adayını destek için seçime girmeyen, İYİ Parti’ye onlarca il ve ilçe teslim eden, eski AKP’li vekil ve bakanları aday yapan CHP, bırakalım bir ilçeyi sola bırakmasını, ön seçime bile gitmeye tenezzül etmezken sosyalistler bunun bir aşağılama biçimi olduğunu nasıl ve ne pahasına hazmedebiliyor?

ÖDP’nin nasıl kazandığını, neden kaybettiğini hepimiz bilmiyor muyuz?
Turan Kasımoğlu kazanırken devrimciler ona destek mi oldu? Onun, ÖDP iktidarını devirmek için etnik çatışma ortamı yaratmak üzere çetelerle işler çevirdiğini, onu vuran çete üyesinin mahkeme tutanaklarından okumadık mı? Kasımoğlu’nun bu çete organizasyonunu CHP’den, devletten, AKP’den bağımsız olarak icra ettiğini kim iddia edebilir?

Yılmaz Topaloğlu belediyeciliğinde başarısız oldu. ÖDP bunun özeleştirisini Topaloğlu’nun karşına Yusuf Aslan Yenigül’ü aday çıkartarak ve o seçim kampanyası boyunca eksikleri ve hataları nedeniyle halktan özür dileyerek verdi. Şimdi ne oldu da kimi ÖDP üyeleri, ilkesel şartları bile hiç de nezaketli olmayan bir tarzda kabul edilmemişken, henüz ne yapacağı belli olmayan bir atama adayın arkasına gözü kapalı dizilmişler? Onu atayanlara mı adaya mı güveniyorlar? Hem de Topaloğlu gibi içeriden olan biri bile seçilmeden önce yapmayacağım dediği her şeyin tersini yapmış, herhangi bir biçimde engellenememişken. AKP’yi kazandıran ise devrimcilerin ayrı adaylık politikası değil CHP’nin yanlış politikalarıydı. Geçen seçimlerde solda sağlanamayan birliğin bu seçimlerde gözü kapalı CHP desteğinde sağlanmış olabileceğini tüm bu mücadele tarihine bakarak nasıl izah ediyoruz? Devrimciliğin, sosyalistliğin binbir emekle ve bedelle inşa edilmiş düzen-dışı bağımsız toplumsal birikimlerini, zeminlerini ülke siyasetiyle ilgili bir korku anlatısı inşa ederek gözü kapalı düzen partisi desteğine şevkle koşan bu yılgınlığı geleceğe nasıl izah edeceğiz?

Hopa’da AKP ve CHP belediyeciliği arasında kaç tane olumlu fark sayabiliriz? Fuhuşu teşvik birinde az da diğerinde çok mu? Uyuşturucu satışı birinde az diğerinde çok mu artı ya da azaldı? Rantiyecilik yarışında biri daha mı kamucu? Hangi pratiğiyle, hangi örnekle?

Komiteciler, Hopa’da 1980 sonrasında yaratılan her mücadelenin içinde yer almış, inisiyatif geliştirmiş, her türlü bedeli tereddütsüz ödemiş ilişkilerin devrimcilik düzlemidir. 90’ların başından 97’ye kadar Halkevi mücadelesinin yaratıcıları da 2002’den 2011’e ÖDP mücadelesinin aktif taşıyıcıları da olduk. Sonrasında Hopa Dayanışma Evi olarak geliştirilen mücadelelerin içinde olduk ve dostluğu inşa ettik..

Şunlar hepimizin soruları olsun..

Alaattin Demirci, Mahir Çakır, İhsan Hacımuratoğlu, Metin Lokumcu yaşıyor olsalardı Hopa halkına CHP dışında çaremiz yok mu derlerdi. Kazım Koyuncu’yu ömrü boyunca CHP seçeneği içinde gören, duyan, okuyan oldu mu? Yoksa çare Cefuka’dır, Sultanselim’dir, Veronittir, Hopa’nın sokaklarıdır, Laz, Hemşin, Megrel, Lom, Rize kökenlilerden oluşan kardeşçe yaşayan Hopa halkının örgütlü gücüdür mü derlerdi? Onlar yaşarlarken de CHP vardı. Onlar yaşarken sivil faşist saldırılar vardı. Onlar yaşarken askerî cunta (açık faşizm) vardı. Asla CHP’nin arkasına saklanmadılar. Halkın direnişini, bağımsız devrimci duruşu örgütlediler. Öyle önderleşip, bayraklaştılar. “Bir meclis üyesi de bizden olsun, yemişiz rantiyeciliği” demediler o vakitler. Devrimcilik ilkeleriyle yaşayıp devrimcilik ilkeleriyle öldüler. Düzenin hiçbir gücüyle uzlaşmadan varoldular ve bu yüzden hâlâ varlar… Kimdir Ekmekçi, Kimdi Cihan, Kasımoğlu, Dudak, vb.??
Öyleyse, varsın oklar üzerimize yağsın, biz doğru bildiğimiz yoldan yürüyeceğiz. Halkımızın gücünden başka bir şeye güvenmedik, devrimden başka bir değere ve ilkeye yaslanmadık. Bunların karşısında olandan da öfkemizi esirgemedik..

Aday başvurusunun son gününe kadar Hopa’da birleşik bir sosyalist seçeneğin oluşması için halkımızla, Halkevleri, ÖDP, ESP ve tüm sosyalist yapılarla dostluk zemininde istişareler etmeye devam edeceğiz. Hopa halkını, onun onurlu mücadele tarihini, çizgisini asla düzenin siyasetine teslim etmeyeceğiz. AKP’yi yenmenin tek yolu bu birlik zeminidir. Bu birlik sağlanınca CHP küçük ve marjinal bir güç olarak kalacaktır. Böylesi bir zeminin oluşmaması hâlinde mutlaka bir Hopa evladı inisiyatif alacaktır..

Son sözü Hopalılar söyleyecek. Hopa’yı Hopalılar yönetecek…

Hopa/Komiteciler