İki tır dolusu yardım malzemesi yola çıktı

0
97

Artvin Sanayi Sitesi tarafından organize edilen depremden etkilenen Malatya’nın Doğanşehir İlçesi Erkenek Köyü için toplanan yardım malzemesi dolu iki tır yola çıktı. Artvin Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Ustael yaptığı açıklama ile Artvin’in üzerine düşen görevi yine yerine getirdiğini belirterek iki tır dolusu yardım malzemesinin Malatya’nın Erkenek Köyü’ne doğrusu yola çıktığını açıkladı.

Artvin Valiliği öncülüğünde, Artvin İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Artvin Sanayi Sitesi esnafı, basın kuruluşları organizasyonunda; hayırsever Artvin halkının destekleri ile deprem bölgesinde acil ihtiyaç duyulan malzemelerin yüklendiği 2 tır ve malzemelerin kurulumunu sağlamak için 9 gönüllü meslek lisesi öğretmeni yola çıktı. Organizasyonun önderliğini yapan Artvin Sanayi Sitesi’nin yönetim kurulu başkanı İsmail Ustael yaptığı açıklama ile yardım malzemelerinin yola çıkması ve yardım organizasyonu ile ilgili kendilerine destek veren kuruluşlara teşekkür açıklamasında bulunurken, “ Artvin TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir öğretmeninin kendi köyü olan Malatya Erkenek Köyü’nün depremden etkilenmesi ve bu bölgede yapılan kurtarma operasyonunu katılan okul öğretmenlerinin Artvin’e dönüşlerinde bölgenin ihtiyaçlarına ilişkin bizlere bilgilendirmede bulunmaları üzerine bizler de bir şeyler yapabilir miyiz?, diyerek yardım kampanyası başlatma kararı aldık.

Bölgeden gelen öğretmenlerimiz bu köyde ciddi bir yıkım olduğunu ve köye kurulan çadırlarla depremzede vatandaşların hayata tutunmaya çalıştıkları, bölgede ciddi anlamda ısınma sorununun olduğu, bölge halkının tuvalet ve temizlik malzemesi talebinde bulundukları bilgisi bize ulaşınca bizde bu malzemeleri Artvin olarak toparlayabileceğimize inandık. Açıkçası biz bir kamyon toparlama amacıyla yola çıkmıştık ancak yardım kampanyamıza ciddi anlamda destek geldi. Bu süreçte Artvin Valiliği, Artvin Belediyesi, Artvin İl Özel İdaresi, Artvin DSİ Bölge Müdürlüğü, Artvin 112 Koordinasyon Müdürlüğü, Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü, Artvin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Artvin Müftülüğü, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası, Artvin Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Artvin Nakliyeciler Kooperatifi kampanyamızda bizlere önümüzü açarak ciddi anlamda destek oldular. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Tabi ki Artvin TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdürlüğü ve öğretmenleri de portatif tuvalet kurulması noktasında çalışma gerçekleştirirken soba yapımı noktasında da büyük gayret gösterdiler.

Biz yola çıkarken zaten Artvin halkına güvenmiştik ve halkımız tahminlerimizin de ötesinde kampanyamıza destek verdiler. Yaptığımız 3 günlük çalışma sonrasında 300 civarında soba, 100 civarında katalitik tüplü ısıtıcı ve elektrikli ısıtıcı, 150 civarında büyük ve küçük tüp, 400 adet çocuk bezi, 400 civarında ıslak mendilin yanı sıra hasta bezi ve muhtelif temizlik ürünleri ile Artvin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından toplanan giysilerden de temin ettik.

Ayrıca Artvin TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri portatif tuvalet malzemesi temin ettiler. Ayrıca yine Artvin esnaflarımızdan Artvin Kerestecilik Nevzat Güven, Yılmazlar Kerestecilik İrfan Yılmaz, Ormanlı Orman Ürünleri Süleyman Alkan, Boğacılar Spor Kulübü, Artvin Sanayi Sitesi esnafımız, Artvin Trabzonsporlu Taraftarlar Derneği ve Artvin’deki iş dünyasındaki kişi ve kuruluşların yanı sıra Artvin halkı da ciddi anlamda kampanyamıza destek vermişlerdir. Burada kereste ve yakacak odun yardımında bulunan keresteci arkadaşlarımıza bir kez daha teşekkür ediyoruz. Depremzedelerimizin dertlerini bir nebze olsun çözme noktasında büyük gayret gösteren zor günlerde yardıma koşan bu vefakar Artvin halkına, kişi ve kuruluşlara ne kadar teşekkür etsek azdır” diye konuştu.

Yardım Tırlarımız Yola Çıktı

Artvin Sanayi Sitesi Başkanı İsmail Ustael, 14 Şubat 2023 Salı günü itibariyle yardım malzemeleri ile dolu iki adet tırının organizasyona destek veren bizler ve TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerince tırlara doldurularak yola çıkarıldığını açıkladı.

Başkan Ustael, “Yardım tırlarımızı doldurduk. Tırların temininde Artvin Valimiz Yılmaz Doruk destek vermiştir. Artvin Nakliyeciler Kooperatifimiz tırları sağlarken deprem bölgesinde seyyar tuvaletlerin kurulması için bölgeye gidecek öğretmenlerimizin ulaşımını sağlamak üzere Artvin DSİ Bölge Müdürlüğü bir minibüs görevlendirmiştir. Yardım tırlarımız 14 Şubat 2023 Salı günü doldurularak, 15 Şubat 2023 Çarşamba günü sabah saatleri üzerine yola çıkmıştır. 16 Şubat 2023 Perşembe itibariyle deprem bölgesi olan Malatya’nın Erkenek Köyü’ne yardımlarımız ulaşmış olacaktır.

Deprem bölgesine giden TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri bölgede portatif tuvaletlerin kurulumunu gerçekleştirirken, gönderilen yardım malzemelerinin bizzat depremzede vatandaşlarımıza dağıtımını gerçekleştireceklerdir. Depremzedelerimizin bu zor günlerinde onların yanına yer almak için Türkiye ve Dünya adeta yarışırken biz Artvin’in kayıtsız kalması zaten düşünülemezdi. Artvin’deki tüm kamu kurum ve kuruluşları, Artvin halkı, Artvin’deki esnaf ve müteşebbisler ve vatandaşlar birçok noktada yardım edebilmek için yoğun çaba içerisindedirler.

Bizlerde farklı yollarla yardımcı olmuşken, Malatya’nın Erkenek Köyü’nden gelen yardım talebine de kayıtsız kalamadık ve onların bu kış şartlarında açta, açıkta ve soğukta kalmalarına gönlümüz el veremezdi. İnşallah milletçe bu zor günleri el birliği ile atlatacağımızdan şüphemiz yoktur. Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli ailelerine sabırlar diliyorum. Yine depremde yaralanan tüm vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum. Rabbim bir kez daha böyle afetler yaşatmasın diyerek kampanyamıza destek olan kişi ve kuruluşlara bir kez daha teşekkür ediyorum” diyerek açıklamasını tamamladı.