İnce ve Akşener toplamı, bir Ekmeleddin edecek mi?

0
607

Ateş İlyas Başsoy

 

“CB seçiminde ikinci tura geçilecek mi?” soruları sorulunca beni alıyor bir gülme… Yav geçemezseniz yazık size.

Ekmeleddin’de hesap şuydu: CHP 25, MHP: 13, Ekmeleddin’in 38 puanı cepte. E zaten 38,5 puan oy aldı.

Bu hesap başta mantıklı görünüyor ama detaylara inince iş değişiyor:

Haziran 2015 seçimlerinde Türkiye’de 47,5 milyon oy kullanıldı. Bunun 11,5 milyonunu CHP, 7,5 milyonunu MHP aldı. Toplamı 19 milyon yapıyor.

Bu seçimden 10 ay önce, CB seçiminde ise Ekmeleddin 21,1 milyon oy aldı. Yani MHP ve CHP’nin toplam oyundan 2 milyon fazla oy. Aradaki 2 küsür milyon fark nereden geliyor diye sorarsanız, “diğer” kısmı en fazla 1 milyon ediyor. Demek ki, Ekmeleddin, CHP+MHP+”Diğer”in toplamından 1 milyon fazla oy almış.

Ama durun. Hesap bu kadar basit değil.

Çünkü CB seçiminde CHP’nin aşağı yukarı 2 puan oyu Demirtaş’a kaydı.

Bundan daha acısı, CHP seçmeninin son bir hafta 1 milyona inen (Özdil bile ikna olmuştu) ve RTE’yi sesi kısıkken bile kürsülere çıkartacak kadar delirten “azalan boykot oyu”, son üç gün KONDA denilen ve hala utanmadan CHP binasından içeri girebilen aşağılık şirketin RTE %58 açıklamasıyla 2,5 milyona çıktı.

Yani 11,5 milyon CHP seçmeninin yaklaşık 2,5 milyonu “Nasılsa RTE 58, bari KK’den hıncımı alayım diye sandığa gitmedi. Evlerinde oldukları halde. Tatilde olmadıkları halde. Bu mucizevi durum AnaKonda şirketinin perşembe günü yaptığı %58 açıklamasından dolayı oldu. Tarihi bir ihanettir bu. Tarihi bir algı yönetim palavrasıdır. Neyse.

25 puan CHP’nin 2’si Demirtaş’a, 3 puanı da “boykot”a gitti mi? Kaldı 20.

MHP, CB seçiminde bölünmüştü zaten: Kırsalda ve kent varoşlarında yaşayan yoksul MHP’liler Ekmeleddin yerine ağırlıkla “Reis”e oy verdiler. Ekmeleddin’e kentli ve orta sınıf (esnaf, memur) MHP’liler oy verdi. MHP’nin oyu yarı yarıya bölündü. En az 6 puan “Reis”e gitti. MHP’nin 13’ü de indi mi 7’ye?

Başlangıçta CHP 25+MHP 13 = 38 olan “evdeki hesap”, CHP 20 + MHP 7 = 27’ye indi. “Diğer”i de ekle %28 de.

Peki Ekmeleddin nasıl oldu da %38,5 aldı? Nereden geldi bu ilave 10 puan?

Konda’yı hala “bilgi almak” için konuşmaya davet eden CHP’de bu sorunun yanıtını verecek bir kişi var mı?

Ekmeleddin ilave 10 puanı nereden aldı? 4 milyon küsür oy nereden geldi?

O oy ekmekten geldi Sevgili Parisliler…

O oy, kentin varoşlarındaki yoksul Türk ve Kürt seçmenden geldi. Ekmeleddin bu oyu kent yoksullarından, yani organik AKP seçmeninden aldı.

Büyük kentlerin varoşlarında CHP MHP toplam oyunun rüyasında göremeyeceği oylar aldı Ekmeleddin… Kimse bunu analiz etmedi.

Kentin (bildiğini) okumuşları, yarı mamul ot beyinli tüm hımbılları, ülkeyi olduğu gibi değil kendi gibi görmekte ısrarcı tüm düşük zekalı cici insanları alay etse de, küçümsese de veri durum bu.

Bu nedenle bana “ikinci tura geçilecek mi?” sorusunu hiç sormayın.

Demirtaş, 9,5 puan almıştı, o Demirtaş hala taş gibi duruyor ve umarım 20 puan alsın. Demirtaş ve RTE, 2014’te neyse o…

Sen geriye kalan puanları düşün…

İşte MHP’nin Ekmeleddin’e oy veren “kentli orta sınıf” seçmeni İyi Parti olarak ortada. İyi Parti, MHP’den 7 puandan fazla aldı. AKP ile ittifak yapan MHP’nin oyu 4 görünüyor. Yani “milliyetçi seçmen” cephesinde durum 2014’e nazaran daha elverişli… Suudi kralının “himayesinde” 17 yıl yaşayan Ekmeleddin’e oy vermeye elleri gitmeyen MHP’li seçmen için mis gibi Akşener var artık.

Ve işte İnce var… CHP’nin tüm seçmenini harekete geçirecek, şu ana kadar gayet iyi giden bir CB adayı.

Muharrem İnce’ye rağmen, sandığa gitmeyecek CHP’li var mı? CHP seçmenin bir kısmı yine Demirtaş’a gidecek ama bu durum 2014’te de vardı ve önemli olan toplam oy. Yani hiçbir CHP seçmeni “İnce aday olduğu için ben oyumu RTE’ye vereceğim” demeyecek.

Üstelik ekonomi 2014’le kıyaslanmayacak kadar kötü. Üstelik seçim yaz ortasında yapılmıyor, herkesin hala evde olduğu bir zamanda yapılıyor.

Üstelik Ekmeleddin’in reklam bütçesi yoktu, neredeyse hiç reklam yapmadı, hiç miting yapmadı; oysa şimdi CHP’nin elinde Genel Seçim’den gelen devlet yardımı var.

Üstelik bu seçim KK “tıpış tıpış oy vereceksiniz” diyerek o hassas gururunuzu da kırmadı, ne yapması gerekiyorsa yaptı.

Kaymaklı ekmek kadayıfı…

Dört yıldır Ekmeleddin’le alay ettiniz, onu her şeyiyle aşağıladınız. Oysa o seçim sadece Çankaya ilçesi CHP seçmeni kadar bir CHP seçmeni sandığa gitseydi, ikinci tura kalıyordu. Aradaki fark bu kadar azdı.

Haklısınız her şeyi bilen orta sınıf kentliler… Siz her şeyin en doğrusunu biliyorsunuz.

Bu nedenle “ikinci tura geçilecek mi?” diye hiç sormayın. Tüm koşullar lehte. Bal gibi geçersiniz.

Esas geçemezseniz nasıl insan içine çıkarsınız onu düşünün.