İnstagram resmi hesabında Borçka Karagöl fotoğrafı paylaşıldı

0
985

Aynı zamanda dünyanın en çok takip edilen hesabı da olan İnstagram resmi hesabı üzerinden Borçka Karagöl’den bir fotoğraf paylaşıldı. Fotoğraf birkaç saatte 350 binin üzerinde beğeni aldı. #WHPgetlost (#KendiniKaybet) etiketi kullanılarak paylaşılan fotoğraflar arasından her hafta bir fotoğraf seçilerek İnstagram resmi hesabından paylaşılıyor. Bu hafta da Rus fotoğrafçı Sergey Suxov‘un Artvin’in Borçka ilçesi sınırları içinde bulunan Karagöl fotoğrafı seçildi.

Türkiye’nin sayılı doğa harikası yerlerinden biri olan Borçka Karagöl, bir heyelan gölüdür ve 19. yüzyıl başlarında, bugünkü “Klaskur (Aralık) Yaylası”nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

Featured photo by @sergeysuxov Lose yourself in your surroundings for #WHPgetlost. Head out into the world. Whether you’re in an urban maze of pedestrians or a forest of serene redwoods, take photos and videos that capture the pace of your weekend whereabouts. Find places to be playful. Hide in a blooming plant, blend into a busy pattern or peek out from behind an object. Kick back. Go where you feel most relaxed — on a boat out on the water, a blanket in a field of flowers or even your couch — and show us how you get lost in your own thoughts. PROJECT RULES: Please add the #WHPgetlost hashtag only to photos and videos shared over this weekend and only submit your own visuals to the project. If you include music in your video submissions, please only use music to which you own the rights. Any tagged photo or video shared over the weekend is eligible to be featured next week.

A post shared by Instagram (@instagram) on