İntiharın Önlenmesi Kapsamında Eğitimler Devam Ediyor

0
715

ARTVİN-Artvin’de Halk Sağlığı Merkezi tarafından intiharın önlenmesi kapsamında Artvin Kapalı Ceza İnfaz Kurumu personeline eğitimler verilmeye devam ediyor.

İntiharın önlenmesi kapsamında öğretmen ve diğer okul personeli ile Artvin Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Personeline Psikologlar tarafından eğitim verildi.

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından intihar olgusu konusunda gerçekleştirilen eğitimde şu ifadelere yer verdiler: “İntihar, psikolojik olarak rahatsız olan kişinin istemli olarak yaşamına son vermesi olup kendisine yönelik bir saldırganlık halidir. Bu nedenle, intihar olayı bir düşünce, bir eğilim ya da bir girişim sonucu ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, her yıl yaklaşık 1 milyona yakın kişi intihar sonucu hayatını kaybetmekte ve geride ailesinden bir üyenin ya da arkadaşının yasını tutan 5 ila 6 milyon kişi bırakmaktadır. Sonlandırılmış intiharların yanı sıra yine her yıl, yaklaşık 10 ila 20 milyon kişinin intihar girişiminde bulunduğu bildirilmektedir ki bu her 3 saniyede 1 kişinin intihar girişiminde bulunduğu anlamına gelir. Ülkemizde de intihar oranları giderek artmaktadır. TÜİK verilerine göre son 30 yılda intihar edenlerin sayısı yüzde 440 artış göstermiştir. Son 10 yılda Türkiye’de toplam 25 bin kişi intihar sonucu kaybedilmiştir. Kaba intihar hızı yüz bin nüfus başına düşen intihar sayısı olup, 2013 yılında yüz binde 4,27 iken 2014 yılında yüz binde 3,97 oldu. Diğer bir ifade ile 2014 yılında her yüz bin kişiden yaklaşık dördü intihar etti. İntihar oranları endüstriyel ülkelerden daha düşük olmasına rağmen aradaki farkın hızla kapandığı dikkati çekmektedir. Son veriler her yıl yaklaşık 2800 kişinin ülkemizde intihar sebebiyle kaybedildiğini göstermektedir. Bu rakam trafik kazalarında ölenlerin yarısı kadardır. Özellikle genç yaşta intihar oranları giderek artmakta ve bu yaş grubu için intihar ilk 4 ölüm sebebinden birini oluşturmaktadır. Tüm dünyada 15-24 yaş grubu intiharların en fazla görüldüğü gruptur. Ülkemizde de tüm intiharların yüzde 25’i bu yaş grubunda gerçekleşmektedir. Genellikle sonlandırılmış intiharların erkeklerde daha yüksek olmasına karşın, 15-24 yaş arası grupta kadınlarda intihar oranları daha fazla bildirilmiştir. Birçok önleme çalışmasında dikkatlerin bu yaş gruplarına odaklandığı gözlenmektedir; ancak intiharın her yaş grubunda görülebildiği, hatta 75 yaş üzerinde oranların yine yükseldiği gerçeğine dikkat etmek gerekir. İntihar önleme çalışmalarında farklı yaş grupları için ihtiyaca göre stratejiler planlanmalıdır. İntiharlarda ölüm kararlarının yüzde 80’e varan oranlarda yakınlara, dostlara bildirildiği görülmektedir. Eğer bir tanıdığınız intihar niyeti veya düşüncesi olduğundan bahsediyorsa; kişiyi sizinle veya güvendiği biriyle konuşmaya teşvik edin, duygularının ifade etmesine fırsat verin ve ilerleyen süreçte zaman kaybetmeden bireyi Aile Hekiminden, Psikiyatrist ve Psikologlardan yardım alması için mutlaka sağlık kuruluşlarına yönlendirin. “

 

İntiharın önlenmesi kapsamında öğretmen ve diğer okul personeline ve Artvin Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Personeline verilen eğitimler psikologların sunumlarının ardından sona erdi.

İntiharı Önleme ve farkındalık yaratmak amacıyla İl Merkezi ve İlçelerde önleyici eğitim çalışmaları yapılmış. Bu kapsamda Rehber Öğretmen ve Okul İdarecilerinden oluşan 218 Milli Eğitim Personeli ile Artvin Kapalı Ceza İnfaz Kurumundaki 47 Personele eğitim verilmiş.