İşçiler Cengiz’in maden kapatma oyununa kanmadı, direniş sürüyor

0
674

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Murgul ve Cerattepe’deki maden işletmelerinde zam talebiyle iş bırakan bazı işçiler işten atıldı, yöneticilerin görevlerine son verildi. Daha sonra şirket iki işletmeyi de kapatma kararı aldığını duyurdu.

Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş.’nin Artvin Cerattepe ve Murgul’daki işletmelerinde işçiler 9 Ocak’ta eş zamanlı olarak greve başlamıştı. İşçiler maaşlarında yüzde 25 zam ve yılda iki defa ikramiye talep ediyordu.

Grev devam ederken işçiler ve şirket yetkilileri uzlaşmaya varmıştı. Ancak daha sonra şirket uzlaşmayı bozarak 870 işçiyi işten çıkarttığını ve fabrikayı kapatacağını açıkladı.

“OHAL varsa işçinin grev hakkı da var”

İşçiler bugün (15 Ocak) Murgul meydanında toplanarak şirketin bu tavrının grevi kırmak için bir oyun olduğunu söylediler. İşçi temsilcisi Osman Çelikarslan “OHAL varsa işçinin grev hakkı da var” dedi.

Çelikarslan şöyle konuştu:

“OHAL varsa işçilerin de işverenle pazarlık yapma hakkı var. Biz bu pazarlığı yaptık. Bu bizim en doğal hakkımız. Biz bu hakkımızı kullanarak müzakereye oturduk. OHAL varsa bize grev hakkı da var. Biz sorumluluk aldık, bunu yaptık. Biz karşı tarafla müzakere ettik. Burada esnafın da herkesin de bizimle olması lazım.

Böyle bir süreç yaşandı; muhatap bulamadık, müdürlerimiz, amirlerimiz çektirildi. Aslında bu da bir oyun. Biz hepimiz kardeşiz, burada bir sorun yok, olmayacak da. Nakliyecilerin sorunu da bizim sorunumuz, herkesin sorunu bizim sorunumuz.

Arkadaşlarımıza mesaj geliyor. Dün farklı bir mesaj geldi bugün farklı mesaj geliyor. Ne olduğunu anlayamadık, bir oyun var. Bizimle kapatılmış fabrikanın zam pazarlığını yaptılar. Hani kapatmıştınız neden pazarlık yapıyorsunuz bizimle!

Biz onlara evlat verdik evlat. Can verdik! Bize yaptıkları eziyete bakın. Yeter! Ya desinler ki “Kilidi vurduk gidin” ya da “Gelin çalışın.” Bunu desinler yeter! Bunu diyen yok. Ama kilidi vurdurtmayacağız oraya. Hepimiz gidip çalışacağız orada.

Çalışma Bakanlığı’ndan, Trabzon Bölge Müdürlüğü’nden bana cevap geldi. Yasal süreçte mesajların bir önemi yoktur. Noterden onaylı olması gerekiyor.  Biz bundan sonra ne yapacağız ona bakmamız lazım.”

Tesisler kapandı, yöneticiler görevden alındı

Diken’den Rıfat Doğan’ın haberine göre Eti Bakır A.Ş. imzasıyla iki tesiste yaşanan iş bırakma eylemiyle ilgili yapılan basın açıklamasında şunlar kaydedildi:

“ETİ BAKIR A.Ş. Artvin Murgul Tesislerinde ve Cerattepe işletmesinde çalışan bazı personel tarafından 9 Ocak saat 01.30’dan itibaren önceden herhangi bir bildirimde bulunmaksızın iş bırakma eylemi düzenlediği, bu eylemlerin 9 Ocak ve 11 Ocak tarihlerinde devam ettiği, iş bırakan personelin bu yasal olmayan eylemlere tüm uyarı, ihtar ve talimatlara rağmen devam ettikleri ve iş başı yapmadıkları, yine kendilerine telgraf ve SMS’le gönderilen işe dönmelerine ilişkin işverenliğimizin taleplerine rağmen eylemlerine devam ettiklerinden 4857 sayılı İş Kanunu’nun 25/II/h ve diğer ilgili mevzuat hükümleri uyarınca iş sözleşmeleri fesih edilmiştir.

Bu kapsamda, söz konusu tesislerde üretim yapılmasına olanaksız hale gelmesi neticesinde şirket yönetimince Murgul ve Cerattepe’deki tüm yöneticilerin yetkilerinin alınması ve tesislerin kapatılması yönünde karar alınmıştır. İlerleyen süreçte şirket yönetimimizin iş yerlerinin tekrar faaliyete geçirilmesi yönünde karar alması halinde, tüm işe alımlar tamamen holding yönetimince belirlenecek kişilerden oluşan bir işe alım komisyonu tarafından alınacak kararlar neticesinde gerçekleştirilecektir.”

İşçiler ise Cengiz İnşaat’ın  eylemi kırmak amacıyla kendilerine mesaj yolladığını kaydetti.