İstanbul Üniversitesi’nden Cittaslow (Sakin Şehir) Şavşat Belediyesi’ne Akademik Destek

0

ŞAVŞAT – Ülkü Ulusoy Şavşat Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilecek 2’nci Şavşat Kadınları sanatsal Etkinlikleri çalıştayının koordinatörlüğünü kendisi de Şavşatlı olan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Köse yapıyor.

Çalıştaya Yrd. Doç. Dr. Süreyya Oskay, Öğretim Görevlisi Özlem Özer Tuğal, Öğretim Görevlisi Kifayet Özkul, Öğretim Görevlisi Aydın Bir devrim konuk olarak katılırken, cam seramik ve çivi sanatı yapan 10 öğrenci de yer alıyor.

Akademik Destek Olmadan Hiç Bir Proje Başarıya Ulaşamaz!

Bu yıl 2’ncisi düzenlenen çalıştayı değerlendiren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Erdoğan Köse, yaptığı açıklamada, bu çalışmayın Şavşat’ın kültürel, sanatsal ve turizm temelini oluşturacağını söyledi. Prof. Dr. Erdoğan Köse; 2’nci Şavşat Kadınları Sanatsal Etkinliklerini İstanbul Üniversitesi ile Şavşat Belediyesi işbirliği ile gerçekleştiriyoruz. Bu çalıştay, Şavşat’ın gerek sanat, gerek kültür, gerekse turizmine büyük katkı sunacak önemli bir etkinliktir. Dünyada hiçbir proje akademik destek olmadan başarıya ulaşmamıştır.

Bu yıl ki çalıştayımızda Yöresel baskı teknikleri, mozaik ve vitray çalışmaları, seramik ve toprağın dili, ebru sanatının insan doğasına pozitif etkileri, Türk kültürü tasarımları ile eğitim, çini sanatı ve magnet çalışmaları, keçe yapımı ve dikiş nakış işlemeleri konularını işleyeceğiz.

Şavşat Cittaslow (Sakin Şehir) İlan Edilmiş Çok Özel Bir Coğrafya ve Yaşam Alanı

Biliyorsunuz Şavşat Cittaslow ilan edilmiş, çok özel bir yaşam alanı ve muhteşem bir coğrafya bulunuyor. Dünyada böyle güzel yerler çok az kaldı. Hem doğası bozulmamış olacak, hem kültürü yaşayacak, hem sanat yapıları, mimarisi günümüze kadar gelmiş olacak. İşte bu Şavşat’tır. Türkiye’de Bu özellikleri bir arada barındıran 10 yerleşim yeri tespit edilebilmiş. Bunlardan birisi Şavşat.

Cittaslow’u çok iyi değerlendirmek lazım. İşte biz bu çalıştay ile bir anlamda sanat ve kültür alt yapısı oluşturarak destek vermiş oluyoruz. Bize desteklerini esirgemeyen İstanbul Üniversitesi rektörümüz Sayın Mahmut Ak’a Prof. Dr. Ergun Yolcu’ya Şavşat Halkı adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bu çalıştayın yapılmasının önemli paydaşı olan Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Öztürk; “İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Sayın Mahmut Ak’a ve Prof. Dr. Sayın Erdoğan Köse’ye Verdikleri Akademik Desteklerinden Dolayı Çok Teşekkür Ediyorum” dedi.

Çalıştayı değerlendiren Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, “26. Geleneksel Şavşat Sahara Kültür ve sanat Festivali etkinlikleri çerçevesinde geçen yıl başlattığımız akademik çalıştaylarımıza bu yıl da devam ediyoruz.

Akademik Çalıştayın koordinatörlüğünde Şavşat’ın yetiştirdiği önemli değerlerimizden birisi olan gururumuz İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Köse yapıyor. Ben bu vesileyle İstanbul Üniversitesi rektörü Sayın Mahmut Ak’a Şavşat halkı adına Artvin adına çok teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum. Prof. Dr. Erdoğan Köse ve beraberinde konuşmacı olarak gelen öğretim görevlilerine ve öğrencilerine verdikleri desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Biz Cittaslow Belediye olarak çok çalışma yapmamız gerekiyor. Akademik yardım almadan, bilgi sahibi olmadan hiçbir şey yapamayız. Başarılı olabilmek için, sanatsal, kültürle, bilimsel çalışmalar yapmak zorundayız.

Dünyada Yükselen Trend Cittaslow Turizmi Olacak

Dünyada hızla yükselen bir trend Cittaslow turizmi olacak. İnsanlar cittaslow ilan edilen yerleri ziyaret etmek ve orada konaklamak istiyorlar. Ben Şavşat’a çok sayıda turistlerin gelmeye başladığını görüyorum. Birlikte başaracağız. Yineliyorum; Cittaslow Şavşat kendisiyle birlikte tüm Artvin’e çevre illere değer katacak. Ben tüm Artvinli hemşerilerimi, Şavşat dostlarını hem çalıştayımıza, hem de festivalimize şimdiden davet ediyorum” dedi.