İşte Artvinlinin resmi, beğendiğinizi duvara asabilirsiniz

0
457

Dikkat resminiz çekiliyor

Melih Cevdet Anday söylemişti:
“İnsanın resmi bir kez çekilir. O resim genellikle kalıcı olur.’’
Resmin çekilmesine bir söz, bir davranış yeter. Bu fotoğrafı saymayalım, yeniden çekelim denirse de geçersizdir.
Yakın tarihimizde öne çıkan bazı resimlere şöyle bir bakalım. İşte Başbakan Adnan Menderes’in resmi:
“Siz, isterseniz hilâfeti bile geri getirirsiniz!’’
Cumhurbaşkanı Celal Bayar:
“Küçük Amerika olacağız!’’ sözünü veriyordu.
Biz o günlere değin böyle ölçüsüz söyleyişlere alışık değildik. Kimsenin beklemediği bir başarıyla Kurtuluş Savaşı kazanılmış, Cumhuriyet yoktan var edilmiş, çağdaş bir devlet yaratılmış, sağlam temeller üzerine kurulmuştu. Bağımsız, başı dik ülkeden geri geri buraya geldik.
29 Ekim 1968. Cumhuriyet Bayramı. Artvin Lisesi bahçesi. İlin valisi Babür Ünsal, daire müdürleri ve öğrenciler. Kürsüde lise müdürü Vecihi Timuroğlu, Atatürk devrimlerini uzun uzun anlatır. Konuşma bitmek üzeredir. Timuroğlu’nun şu cümlesi duyulur:
“Atatürk, toprak reformu yapacaktı ancak ömrü yetmedi.’’
Vali Bey, “toprak reformu’’ sözünü duyar duymaz kürsüdeki okul müdürüne yüksek bir sesle:
“İn aşağı, in aşağı!’’ diye bağırır.
Konuklar, öğrenciler şaşkındır. Vali Beyin fotoğrafı o an çekilmiştir.

Toprak reformu
O dönem, ‘’toprak reformu’’ sözü etmek bilgi düzeyi düşük kişiler arasında komünistlik yapma sayılıyordu! Hem de başka kanıta gerek duyulmadan. Orhan Veli’nin:
“Açlıktan bahsediyorsun/Demek ki sen komünistsin’’ şiirinde olduğu gibi. Komünistlik’’ ise en büyük suç biliniyor, “hain’’ ilân etmeye yetiyordu.
O gün Artvin Valisi Babür Ünsal, işte bu tuzağa düşüyor, kalıcı fotoğrafı çekiliyordu. Tören o an biter. Vali Bey, konuklar çay, kahve içmek için içeri girerler. İçerde, konuşma sırası Timuroğlu’ndadır; bilimsel, kültürel bir ders verir Vali Beye, ağır konuşur, yerin dibine batırır. Vali Bey, kahvesini bile içemez, orada duramaz, makamına çekip gider. Lise müdürü hakkında anında soruşturma başlatır. O yıllarda çoğu il müdürü Artvinlidir. Timuroğlu yıllar sonra da olsa Artvin’deki günlerini unutmaz. Sırası geldiğinde anlatırdı:
“O günkü soruşturmada hiçbir Artvinli müdür yalan, yanlış yapmadı, doğruyu söyledi. Onun için ben diyorum ki: Artvin’in doğası güzeldir ama insanı daha güzeldir.’’
İşte Artvin valisinin resmi. İşte Artvin Lisesi müdürü Vecihi Timuroğlu’nun resmi. İşte Artvinlinin resmi. Beğendiğinizi duvara asabilirsiniz.
İnsan, kendi resmini kendisi çekiyor. Dikkat resminiz çekiliyor…

Nusret ERTÜRK / Eğitimci – Yazar (14.01.2019 – Cumhuriyet)