Kaçkar Dağlarına Yoğun İlgi

0
657

ARTVİN – Özellikle yerli ve yabancı doğaseverlerin ilgisini çeken Kaçkar Dağları, yılın her mevsiminde dağcıları konuk etmeye devam ediyor. Ülkemizin büyükşehir kapsamındaki birçok ilden yüzlerce kişi Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüpleri aracılığıyla Kaçkar Dağlarının doruklarına ve eteklerinde barındırdığı yaylalarına gezi düzenleniyor.

Kaçkar Dağları’na gezi düzenleyen kulüpler, beraberlerinde getirdikleri yüzlerce kişi ile her yıl olduğu gibi bu yılda Kaçkar Dağları ile yaylalarına etkinlik düzenlediler. Yaklaşık bir ay daha sürecek etkinlikte yerli ve yabancı turist Rize ve Artvin’in dağları ile Trabzon yaylalarına çıkmayı hedefliyorlar.

Yapılan gezi programının aynı zamanda eğitim faaliyeti olduğuna dikkat çeken Dağcılık ve Doğa Sporları Kulüpleri yaptıkları açıklamada: “Bizler yaklaşık 10 yıldan beri Kaçkar Dağlarına geliyoruz. Bu yılki faaliyet programımızda yürüyüş ve tırmanışın yanı sıra, harita ile yer belirleme, yön bulma, sisli ortamlarda en doğru güzergâhta ehemmiyetli bir şekilde nasıl yürünüleceği konusunda uygulamalı olarak bilgi alışverişinde bulunma gibi konularda dersimize çalışıyoruz. Yurdun çeşitli yerlerinden yüzlerce kişilik bir katılımla yapılan etkinliklerimiz bir hafta sürüyor. Etkinlik başladığı günden itibaren Kaçkar Dağları ve yaylaların özellikle de Ağustos ayının sonlarına doğru ve de bugünlerde yoğun sis altında olması nedeniyle ekip olarak siste yol, yön bulma ve yürüme tekniklerini sıfır hatayla yapmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar ile birlikte ayrıca doğa tanıma, doğada yürüyüş ve nefes alma teknikleri gibi eğitimlerde veriyoruz. Bunların yanı sıra Artvin, Rize ve çevresinin diğer turizm bölgelerinin tanıtımlarını da gerçekleştiriyoruz ” şeklinde ifadelerde bulunuyorlar.