Kafkasör Festivali öncesi farkındalık ve genel temizlik etkinliği yapıldı

0
436

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan kentteki Kafkasör yaylasında çevre gönüllüleri ile Artvin Belediyesi’nin çağrısı üzerine bir araya gelen vatandaşlar şehrin en önemli Markası, mesire yeri ve piknik alanı olan turizm merkezlerinden biri olan Kafkasör Yaylası’nda çöp toplayarak çevre temizliği yaptı.

Belediyenin “Vatandaşımızla el ele Kafkasör Yaylamızı Temizliyoruz” sloganıyla başlattığı sosyal sorumluluk çalışması kapsamında çok sayıda gönüllü vatandaş ellerine aldıkları çöp poşetleriyle bin 200 rakımlı Kafkasör’na Yaylası’nda çöp topladı.

Adını geleneksel boğa güreşleriyle dünyaya duyuran bölgedeki çevre temizliğine Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin, CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, Yeşil Artvin Dernek Başkanı Nur Neşe Karahan da katılarak mesire ve piknik alanlarına atılan çöpleri topladılar.

Basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Demirhan Elçin, Kafkasör’ün Artvin’in marka değeri haline gelmiş en önemli turizm ve sosyal yaşam alanı olduğunu söyledi.

Kafkasör’ün boğa güreşleriyle özdeşleştiğini anımsatan Elçin, “Kendini dünya çapında kabul ettiren boğa güreşleri festivalimiz her yıl burada yapıyoruz. Bu yıl 27-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak festivalimiz öncesinde İnsanların doğaya karşı duyarlı olması için böyle bir farkındalık yaratmak istedik. Halkımızda birlikte bu güzelim doğaya atlan çöpleri birlikte topluyoruz. İlk olarak Kafkasör yaylasından başladık, diğer alanlara ve şehrin içinde de böyle bir etkinlik yapacağız. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum”. dedi.

Vatandaşlara birlikte çöp poşetini eline alarak yayladaki çöpleri toplayan CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, da gazetecilere yaptığı açıklamada Artvin halkının her daim doğasına sahip çıktığını ifade ederek şunları söyledi:

“Bugün burada sembolik bir etkinlik gibi görünse de aslında önemli bir farkındalık yaratılmıştır. Temiz yaşanabilir, suyu içilebilir, doğa tehdidi olmayan gelecek kaygısı yaşamadığımız, kardeşlik içinde yaşanılan bir kent olmak için elimizden geleni yapacağız.

Artvin insanı burada bir sigara izmaritini bile görmek istemezken, bunları toplarken, hemen üstümüzde, şuracıkta bulunan Cerattepe’de yapılan doğa katliamına sessiz kalmasını kimse beklemesin. Mücadele sonuna kadar devam edecek. Biz bu doğanın yaşamasını istiyoruz. Şehrimizin, havamızın, yaşam alanlarımızın zarar görmesini istemiyoruz. Bu etkinliğe emeği geçenleri kutluyorum ve diyorum ki Artvin sonsuza kadar yeşil kalsın, çevresi temiz kalsın.” dedi.

Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan’da yaptığı açıklamada;”Kafkasör Artvin’in hemen üstü, Cerattepe’nin ise hemen altı. Buraya gelen ve doğayı kullanan vatandaşlarımızın çöplerini toplayıp şehre konteynırlara bırakmalarını istiyoruz.Doğa çöplük değildir. Doğa yaşam alanıdır, nefes kaynağıdır. hayattır. Doğayı kirletme, katletme hakkımız yoktur, olamaz da!..

Belediyemizin böyle bir etkinlikte bulunması bizi mutlu etti. Bugün küçük bir temizlikle başladık. Asıl büyük temizlik hemen üstümüzde bulunan Cerattepe’de doğamızı katledenlere karşı yapacağız. Çünkü orada yapılan her hareket şehrimize, hepimize, geleceğimize çok büyük zarar verecek. Bunun göstergelerini yaşıyoruz.”dedi

HABER: SAMİ ÖZÇELİK