Kafkasör Festivalinin 3. gününde 41 boğa güreşti

0
521
Artvin’de Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali kapsamında yapılan boğa güreşlerinin ilk gününde 41 boğa arenada mücadele etti

Artvin’de Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali kapsamında yapılan boğa güreşlerinin ilk gününde 41 boğa arenada mücadele etti. Artvin’de, bu yıl 39’uncusu düzenlenen “Kafkasör Kültür, Turizm ve Sanat Festivali” kapsamında 2 gün sürece boğa güreşleri başladı.

Artvin Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylalarını Koruma Derneği tarafından yörede 200 yılı aşkın bir geçmişe sahip boğa güreşleri geleneğini yaşatmak amacıyla düzenlenen güreşler bin 200 rakımlı Kafkasör Yaylası’nda gerçekleştiriliyor.

Festival kapsamında düzenlenen boğa güreşlerinin ilk gününde “deste”, “ayak”, “küçük orta” ve “süper baş” kategorisinde toplam 41 boğa arenada mücadele etti.

Ayak kategorisinde son iki yılın şampiyonu olan Levent Yavuz’a ait “Sarı”, ayak kategorisinde Emre Aksakal’a ait “Aslan”, küçük orta kategorisinde Köksal İbrahim Öztürk’e ait “Kılıçaslan”, süper baş kategorisinde de İsmail Soytürk’e ait “Bozbey” isimli boğalar birinci oldu.

Deste ve süper baş kategorilerindeki şampiyon boğaların sahiplerine 8 bin lira ile ödüllendirilirken, deste kategorisindeki şampiyon sahibi 10 bin, küçük ortak kategorisindeki şampiyon boğanın sahibi ise 12 bin lira ile ödüllendirildi.

Şampiyon boğa sahiplerinin arenada boğalarının etrafında taraftarlarıyla birlikte horon oynaması renkli görüntüler oluşturdu. Kafkasör Yaylasında gün boyu etkili olan yağmur ve soğuk hava rağmen güreşleri binlerce kişi izlerken ilk gün güreşleri ödül töreniyle sona erdi.

Festival “büyük orta”, “başaltı” ve “baş boğa” kategorisinde, yapılacak boğa güreşleriyle sona erecek. Güreşlerde toplamda 92 bin lira para ödülü dağıtılacak.