Kafkasör Kültür ve Sanat Festivali

0
827

Artvin fiziki yapısı ile ülkemizin en sarp en zorlu coğrafya yapısına sahip bir yerleşke üzerindedir. Doğanın buradaki bu muhteşem yapısı ve içinde barındırdığı hırçın Çoruhu bir yandan, vadinin tabanından karşılıklı yükselen o devasa yamaçlar ile doyumsuz seyrin keyfini insana fazlası ile yaşatır. Baharla birlikte bir renk cümbüşü içinde dağlara yükselen tepeleri ile de doğanın o müthiş doğurganlığını gözler önüne serer. Havası suyu insanın başını döndürür. Rüzgârlı bayırları, o devasa tepeleri ve hiç dinmeden esen o kuzey rüzgârları ile tasvirlere konu olan, romanlardan rol kapmak için değil ama mana katmak için yer bulan o destansı dağların, yaylaların yer aldığı yerdir burası. Bir tutkudur burada yaşamak. Dünyaya ve zamana dur demenin adıdır burada olmak. Başını göğe yaslamış engin dağları; bir dönem ilin valisinin ifade ettiği gibi “ Göğe komşu topraklar” tanımlaması ile olağanüstü bir anlatım zenginliğine de kavuşacaktır. Kafkasör ülkemizin en seçkin en güzide mekânlarından birisidir. Buradaki doğanın muhteşem görüntüsü ile haklı bir şöhrete sahiptir. Derler ki, Çamlıca sırtları dünyanın sayılı tepelerindendir. Bu tanımlama bize kıvanç verir. Ancak Kafkasörü görmeden de son sözü söylemek asla doğru olmayacaktır. Şehir merkezinden 5 km bir mesafede olması ve oldukça düzgün bir yolla bağlanması ulaşımı için de önemli bir fırsattır. Artvin’in o inanılmaz sarp ve dikine yükselen arazi yapısında kafkasör gibi bir düzlüğün olması Allahın bir lütfü gibidir. Güreş arenası, mesire yerleri, piknik alanları ve her biri doğanın sırlarını saklayan o düzgün belli çamları ile harmanlanmış bir güzellik, insana zindelik katan tarihi bir miras gibidir. Ormanın içinde hazırlanmış yürüme yolları insana olmadık biçimde farklı duygular yaşatır. Bir kere ormanın insana huzur veren o sessizliğini içinizde hisseder, tuhaf duygularla bedeniniz ürperir. O küçük yollar size, ömrünüzü yeniden yaşıyormuşsunuz gibi upuzun gelir. Her dem esmeye hazır o esintiler; ormanın, ağacın, nanenin, kekiğin, orman gülünün, otun, çimenin kokusunu getirir. Ormanın havasını içinize çektikçe başınız döner. Çevrenizde size eşlik eden kuşların cıvıltıları, dans ederek uçuşan rengârenk kelebekler bu döngünüzü daha da artırır.
Ağaçların mutluluğu insanın mutluluğu gibidir.
Eğer mutlu bir ağaç görmek istiyorsanız, onlar orada Kafkasör’de yaşıyorlar.
Esasen bu denli güzelliğin bir arada olması bazen bir haksızlık algısı gibi görülse de kanının ılık bir süt gibi damarlarında akması insanı coşturan o tanımsız zevkin heyecanın, haksızlığın ötesinde insanı sarhoş eden bir imge bırakır düşüncelerinizde. Bu düşünce sizi alır yaşamınızın en derinliklerine götürür. Ve belki beklemediğiniz bir şey çıkar karşınıza; çocukluğunuzu orada, Kafkasör de yeniden yaşarsınız. Dört mevsim güneşin yıkadığı ormanlar, o mutlu ağaçlar, kuşlar, kelebekler, börtü böcek ve Kafkasör sizi bekliyor.
Artvin’in festival günleri hiç kuşku yok Kafkasör ile birlikte başladı.
tarihceOn binlerce insanın dağın o yamacında bir pul gibi asılı durması görülmeye değer bir canlılıktır. Arabalar, insanlar, çadırlar, satıcılar, dönerciler her şey yeni bir heves yeni bir tutku ile başlar festival günlerine. Bu öyle bir festivaldir ki, sevginin harman olup yoğrulduğu, bütün kalplerin o emsali görülmemiş boğa güreşleri için attığı arenada yaşanır. Boğalarımız gücün, heybetin, gösterişin sembolüdür. Her boğa öylesine alımlı öylesine bakımlıdır ki, güreş arenasında attığı her nara, bakımlı boynuzları ile toprağı her eşeleyişinde bir heybet, bitmeyen bir güç ve bir vakur vardır. Bakışlarındaki asalet sadece bu yöreye ait bir asalettir. Biz burada boğalarımıza eziyet vermeyiz. Boğaların buradaki güreşleri daha sonra aralarında başlayacak barışın ve huzurun da bir habercisidir. İspanyada olduğu gibi boğaları mızrakla öldürmek bizim kanımıza dokunur. Bizim o heybetli boğalarımızın bakıcısı hangi ana yanına gitse kuzuya dönerler. Kafkasör festivali bırakınız Karadeniz bölgesini ülkemizin en önemli festivallerinden biridir. Ve her geçen zaman içinde tesis edilen alt yapısı ve üst yapısı ile festival günlerine katılacak insanlara önemli kolaylıklar sağlar. Eğer lezzet düşkünü birisi iseniz, Artvin çağ kebabını kafkasörde yemelisiniz. Yayık ayranı ile etin ne mana taşıdığını, o lezzetin sırrını orada tatmalısınız. Bu coşkuya bu güzel festivale insanlarımızı bekliyoruz. Kafkasörü hiç görmeyenler için müthiş bir cazibesinin olduğunu ve görenlerin yeniden keyif alacağını sanırım hatırlatmamıza lüzum olmayacaktır.
Bu güzellikleri birlikte yaşayalım. Kafkasörden sevgilerle…

KafkasorFestivali2