Kafkasör’ü yok edecek karara 2’nci ret

0
76

Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığı, Yeşil Artvin Derneği tarafından Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılması ile ilgili Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında çıkan yürütmeyi durdurma kararının kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti.

Artvin, Cerattepe’de 1645 hektar büyüklüğünde olan Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 805 hektar daraltıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan kararla Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılması kararına karşı Yeşil Artvin Derneği tarafından Danıştay 6. Dairesi’nde açılan iptal davasında yürütmeyi durdurma kararı çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığı bu kararın kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti.

Yeşil Artvin Derneği’nden konu ile ilgili yapılan paylaşımda “Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” vurgusu yapılarak “Artvin Kafkasör Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırlarının daraltılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararının iptali davasında Danıştay 6. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığı bu kararın kaldırılması için itiraz etmişti. İtirazı inceleyen Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu Cumhurbaşkanlığı ve Turizm Bakanlığının talebini reddetti. Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” denildi.