Kanser tarama ve farkındalık eğitimleri verildi

0
96

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda kanser taramalarına teşvik etmek amacı ile kurumlarda Kanser farkındalık eğitimlerine başlandı.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü organizasyonunda kanser taramalarına teşvik etmek amacı ile kurumlarda Kanser farkındalık eğitimlerine başlandı.

Eğitime ilk olarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğü ile başlanmış olup, sırasıyla İl’deki tüm kamu kurum ve kuruşlarında devam edilmesi planlandı.

Merkez Toplum Sağlığı Başkanı Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Işıl Zorlu tarafından eğitim sunumu gerçekleştirilerek, tarama ve tedavi ile ilgili bilgilendirme yapıldı. Müdürlük Kanser Birimi ve KETEM, Merkez Toplum Sağlığı tarafından stant kurulup, katılımcılara broşür dağıtılıp, bilgilendirme yapıldı.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü “İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne Desteklerinden dolayı Şükranlarımızı sunarız” açıklaması yaptı.

Artvin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada “Kanser günümüzün önemli bir halk sağlığı sorunu olup gündemdeki yerini korumaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır.

Kanser taramaları, kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Ülkemizde de Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği üç kanser türünde tarama yapılmaktadır” denildi.