Karadeniz kadınları için özsavunma

0
522

Dilan Şahinbaş

Geçtiğimiz yıl Fındıklı’da kurulan ve daha önce çocuk ve çocuk hakları atölyeleri düzenleyen Şana Yaşam Köyü 14 Temmuz tarihinde kadınlar, lezbiyenler ve biseksüel kadınlar için öz savunma Wendo atölyesi düzenliyor.

 ‘Bu yaşam biçimi çok uzak değil’

Öncelikleriniz bu yaşam biçimini paylaşmak ve çok da uzak olmadığını göstermek olduğunu dile getiren Ertaş, “ya da şehirlerinde daha doğadan yana nasıl yaşayabilirler bunu görmüş olurlar mesela burada bizle bostana ya da hasat’a katılıp bunu şehir yaşamlarına uyarlarlar ve bir süre sonra o da yetmez kırsala adım atarlar. Tek kaygımız ise kırsala göç eden şehirlilerin, şehir alışkanlıklarını köylere taşımaları, ki bu da buraları tüketen bir şey olur.

Bunların yanında da çeşitli atölyelerimiz oluyor, aslında bir yaşam alanı iken bir eğitim alanına dönüştürmeyi de hedefliyoruz” diyerek, doğayı, doğanın kurallarını öğrenip ona ayak uydururken yanında başka şeyler de öğrendiklerini, geçtiğimiz yaz çocuk ve çocuk hakları atölyesi yaptıklarını, bir köy festivali yaptıklarını, gelenekleri hatırlatmaya çalışarak imeceler yaptıklarını vurguladı.

Geleneksel Ev

Kadınların kendi güçlerini hatırlatmak için..’

Şimdi de kadınlar için öz savunma atölyesi yapacaklarını dile getiren diyen Ertaş, “Biz burada doğayı savunurken, aslında onun ritmine ayak izlerine ayak uydurmaya çalışırken, benzer saldırılara uğrayan kadının da kendini savunmayı öğrenebildiği bir araç olmak istiyoruz.

Doğanın içinde yine onun vahşiliğine karışıp kadınların kendi güçlerini hatırlamasını istiyoruz“ dedi.