Prof. Dr. Doğanay Tolunay “Karadeniz ormanlarında yangınlar çoğunlukla kış ayında çıkar”

0
394

Orman Mühendislerinin Hocası İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Doğanay Tolunay dün Kardeniz Bölgesinde başta Trabzon , Ordu olmak üzere çeşitli bölgelerde meyadana gelen orman yangınlarına ilişkin sosyal medya hesabında açıklamalarda bulundu.

Karadeniz bölgesinde orman yangınlarının  çoğunlukla kış aylarında çıktığını söyleyen Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay  bunun nedeninin  yazın yağıştan dolayı otların aşırı büyümesi ve kış aylarında kuruyan bu otların tutuşmaya daha elverişli olması olduğunu belirtti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay açıklamasına şöyle devam etti: “Karadeniz’de zaman zaman esen şiddetli lodos kurutucu etki yapmakta ve yangın riskini arttırmaktadır. Örneğin 24 Aralık 2019 saat 13’te Trabzon’da hava sıcaklığı 22 C ve hava nemi %16 civarındaydı. Son birkaç gündür bölgede şiddetli rüzgarlar da vardı. Bu meteorolojik koşullar tabiri caizse kuru otları çıtır çıtır yapar ve en ufak kıvılcımla kolayca tutuşabilir hale getirir. Uzun süren kuraklıklar sonrasında da ormanlarda yanıcı madde yükü (kuru otlar, ağaçlardan dökülen yapraklar, kuraklıktan ölen ağaçlar vb) artar. #İklimKrizi de kuraklık ve sıcaklık artışına neden olduğu için orman yangını riskini yükseltir. Karadeniz Bölgesinde kış aylarında yapılan bahçe temizliği ile oluşan artıklar çoğunlukla yakılmaktadır. Bu sırada ormana sıçrayan kıvılcımlar yangınlara neden olabilmektedir. Şiddetli rüzgarlar elektrik tellerinin birbirine temasını sağlayarak kıvılcıma yol açabilmektedir. Elektrik nakil hatlarının altı temizlenmediyse yangınlar oluşabilmektedir. Buraların temizlenmesinin sorumluluğu elektrik dağıtım şirketlerinindir. OGM ise kontrol ve uyarı yapmalıdır” dedi.

Ayrıca yangın söndürme ekiplerinin tam kadro şekilde 7/24 hazır tutulması gerektiğini, kritik meteorolojik koşullarda köylülerin uyarılıp, bahçe artıklarını yakmamalarının sağlanması gerektiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Tolunay yanan alanların başka bir kullanıma verilmesinin Anayasanın 169. maddesince mümkün olmadığını da hatırlattı.