Karadeniz’in Sahil Kentlerinin Radar İsyanı

0
735

TRABZON – Artvin, Rize, Trabzon ve Giresunluların radar isyanı… Ordu’da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanan TEDES uygulaması tarafından binlerce vatandaşa radar cezası kesildi. Kesilen ceza nedeniyle bu güzergahı kullanmak durumunda kalan kentlerde oturan vatandaşlar, ‘Ordu’dan Geçmeyelim mi?’ şeklinde isyan ettiler.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) Projesi Ordu’da Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulanıyor. Karadeniz Sahil Yolu Ordu Şehir içi Geçişi’nde 18 Kasım 2015 tarihinden itibaren faaliyete geçen sistemde, 19 kule radar cihazı ile 11 araç plaka tanıma sistemi ışık ve hız ihlallerini görüntülü ve fotoğraflı olarak tespit tespit ediyor. Tespit edilen ihlaller ise sürücülere ceza olarak yansıyor. TEDES kapsamında hız sınırı şehir içlerinde 70 kilometre, şehir dışlarında 110 kilometre, tünellerde de 80 kilometre olarak uygulanıyor. Yaz döneminde günde ortalama 120 bin, kış döneminde ise günlük 40 bin araç geçişinin yaşandığı yolda uygulamaya konulan sistem ile 1 ayda binlerce ve milyonlarca ceza kesti. Ordu’da Büyükşehir Belediyesinin bu uygulaması vatandaşlardan da isyan derecesine tepkiler alıyor. Uygulama son olarak Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan tarafından sert bir dille eleştirilerek, ” unun kesinlikle bir trafik düzenlenmesi olduğunu düşünmüyorum. Bu Karadeniz’e yapılmış bana göre bir tuzaktır ve tefeci zihniyetidir. Ben asgari ücretle çalışan bir çalışan olsam, asgari ücret ortada” ifadelerini kullanmıştı. Bu şekilde Karadeniz Sahil Yolunu kullanarak Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin’e gelen binlerce sürücüye ceza kesildiği ortaya çıktı. Bu durum ise sosyal medyada resmen isyana dönüştü. Sadece Ordu’da uygulanan bu sistem sonrasında vatandaş yaptıkları eleştiride “Ordu’da geçmeyelim mi?” şeklinde eleştiri yapıyor. Cezaların kısa süreli aralıklarla kesilmesi de vatandaşların en çok şikâyet ettiği konulardan. Öyle ki bazı sürücülere 1’er dakika arayla toplamı 2 bin TL’yi aşan cezalar kesiliyor. Son olarak yine serzenişini sosyal medyadan duyuran Rizeli Ahmet İpek, çektiği videoda şu ifadeleri kullandı: “Sürpriz değil rekor. İstanbul’dan çıkan adam Ordu’ya kadar radara hiç düşmüyor. Ordu kaç km’dir ki bilmiyorum ama 1 dakika arayla gece 00:00’dan sonra 7 ceza. Böyle bir şey olur mu.? 7 Tane radar cezası yiyen adamın ehliyeti alınması lazım. Rize’ye gideceğim, Ordu’dan geçmek mümkün değil mi? Ordu’nun ismini bu şekilde mi duyurmak lazım. Bunları ben ödüyorum. Ondan sonra kanuni işlemi bende yapacağım. Yapamazsam da Allah’a emanet ediyorum sizi” dedi. İpek’in bu paylaşımı sosyal medyada binlerce yorum ve paylaşım aldı. Vatandaşların hedefinde ise özellikle Ordu Büyükşehir Belediyesi vardı.

İsyanın Bir Başka Yeri’de Artvin

İsyanı yoğun olarak yaşayan kentlerin başında da Artvin geliyor. Karadeniz Sahil Yolu’nu kullanarak Ankara, İstanbul, İzmit, Sakarya ve Bursa gibi yoğun olarak Artvinlilerin yaşadığı kentlere ulaşan Artvinliler de Ordu’daki radara isyan ettiler. Başta şehirlerarası otobüs firmaları olmak üzere Artvin’deki araç sürücüleri Ordu’dan geçerken kesilen cezalara adeta isyan ettiler. Gece ya da gündüz fark etmeksizin kesilen cezaların artık dayanılamaz boyutlara geldiğinden bahseden Artvinli sürücüler, bu güzergâha bir çözüm bulunması gerektiğini ifade ederek bu güzergâhta arka arkaya ceza kesilmesi işleminden vazgeçilmesini ve de Ordu şehir içi geçişinin bir şekilde çözülmesini istediler. Bu güzergâhta en az bir saat zaman kaybettiklerine vurgu yapan Artvinli sürücüler, Ordu şehir içi geçişinin çevre yolu yapılmak suretiyle geçilebileceği, bu ana kadar da otomatik radar sisteminin kaldırılarak polis kontrolüne döndürülmesi gerektiğini ifade ederek dert yandılar. Sorunlarına çözüm bekleyen sürücüler mecbur kalmasalar Ordu’dan geçmeyerek farklı güzergâhları kullanabileceklerine vurgu yaptılar.