Karakol ve nezarethanelere kurul denetimi

0
115

 

Artvin Valiliği İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Karakol ve Nezarethane Komisyon Başkanı Orhan Sevinç ve komisyon üyeleri Sedat Ali Öktem ve Ersen Aydemir Artvin il merkezinde bulunan Karakol ve Nezarethaneleri denetledi.

İl merkezinde Artvin İl Emniyet Müdürlüğüne ait ,3 İl Jandarma Komutanlığına ait 1 nezarethane bulunuyor. İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Karakol ve Nezarethane Komisyonu habersiz bir şekilde karakol ve nezarethanelerin denetimi yapılarak kurula gerekli raporu sundular.

Karakol ve Nezarethane Komisyon Başkanı Orhan Sevinç yaptığı denetimde şu ifadelere yer verdi “Kurul olarak merkezde bulunan 4 karakol ve nezarethanelerin denetimi sağladık. Herhangi bir olumsuz bir duruma denk gelmedik. Göz altına alınan nezarethane defterlerinin düzenli bir şekilde tutulduğu, kameraların yönetmeliğe uygun bir şekilde kayıt ve görüntü açılarının yapıldığını tespit ettik. Yapmış olduğumuz denetimde herhangi bir vatandaşın göz altında olmadığını tespit ettik. Göz altında birinin olmasını gerçekten isterdim. Çünkü yönetmelik denetimlerin göz altında birinin olduğu zaman denetimin yapılmasını öneriyor. Buradan İl Emniyet Müdürlüğüne ve İl Jandarma Komutanlığına hassasiyetleri için teşekkür ediyorum” dedi.

Komisyon üyesi Sedat Ali Öktem ise “Yapılan denetimlerin faydalı olduğunu düşünüyorum. Yönetmelik insan suçlu dahi olsa rahat edeceği bir ortam sunulmasını hükmediyor. Yapmış olduğumuz denetimlerde sorun olacak herhangi bir olumsuzluklara denk gelmedik” dedi.

Komisyon üyesi Ersen Aydemir “Yönetmelikte bulunan 33 madde ile denetim yaptık. Temizliğinden alının yatmasına kadar her şey düşünülmüş. İnsan hakları kurulu olarak ne gerekiyor ise yapmaya devam edeceğiz” dedi.