Karantina altındaki Borçka’da son durum

0
339

Türkiye’nin Corona Virüse karşı aldığı tedbirler kapsamında Artvin’in karantinaya alınan tek ilçesi Borçka’da sessizlik hakim oldu.

Giriş ve çıkışların demir bariyer ve iş makineleri ile kapatıldığı ilçede halk, evlerinin balkon ve pencerelerinden boş cadde ve sokakları seyrediyor. Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Corona virüs konusunda ilçe halkının bilinçlendiğini belirterek, ‘evde kal’ çağrılarına uyulduğunu söyledi.

Artvin Valiliği İl Hıfzıssıhha Kurulu’nca Borçka ilçesinde Corona Virüs tedbirleri kapsamında, 3 Nisan’da alınan kararla karantina uygulaması sürüyor. Giriş ve çıkışları, demir bariyer ve iş makineleri ile kapatılan ilçede polis, jandarma ve sağlık ekipleri giriş ve çıkışa izin vermiyor. Karantina uygulamasıyla ilçe sessizliğe büründü. İlçede halk, evlerinin balkon ve pencerelerinden boş cadde ve sokakları seyrediyor, acil ihtiyaçları dışında evlerinden çıkmıyor. Belediye ekipleri de cadde ve sokaklarda ilaçlama çalışması yürütüyor.

borckakarantina

‘BORÇKA HALKI BİLİNÇLENDİ’

Borçka Belediye Başkanı Ercan Orhan, Corona virüs konusunda ilçe halkının bilinçlendiğini belirterek, ‘evde kal’ çağrılarına uyulduğunu söyledi.

Orhan, şunları söyledi:
“Bu bilinç doğrultusunda da insanlar kurallara riayet ediyorlar. Karantina süreci şu anda iyi gidiyor. Bizler de gerekli denetimleri yapıyoruz, uyarılarda bulunuyoruz. İnsan sağlığı her şeyin üstünde. Sonuçta bu sağlığımız için alınmış bir kural. Bir buçuk metreden fazla birbirimize yaklaşmayalım, hijyen kurallarına uyalım. Kısa sürede hem ilçemizde hem de ülkemizden bu virüsü defetmiş oluruz. İnsanlar bu karantinayı önce sokağa çıkma yasağı gibi algıladılar. Biz gerekli uyarılarda bulunduk, insanlar dışarıya çıkarak gerekli ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Normal hayat devam ediyor. Bu bir sokağa çıkma yasağı değil, biraz daha kısıtlı ve kontrollü bir şekilde yaşantımızda devam etmektir. Kurallara uyan hemşehrilerime teşekkür ediyorum.”