Kazım Koyuncu Ölümünün 12 Yılında Hopa’da Anıldı

0
540

HOPA- Kazım Koyuncu, ölümünün 12’nci yılında Hopa Yeşilköy’de anıt mezarı başında anıldı.

Kanserden 33 yaşında hayatını kaybeden Kazım Koyuncu Yeşilköy’de bulunan ’de  anıt mezarı başındaki anma törenine annesi Hüsniye, ablası Canan, abisi Hüseyin Orhan ve kardeşi Niyazi Koyuncu, Halkevleri Hopa Şube Başkanı Kamil Ustabaş, Hopaspor’un, ‘Denizin Asi Çocukları’ ve ‘Şehrin Azizleri’ taraftar grupları, dostları ve sevenleri katıldı. Saygı duruşu ile başlayan anma töreni, Kazım Koyuncu ile ilgili duygu ve düşüncelere yer verilen konuşmalarla devam etti.

Kazım Koyuncu’nun ölümünü 12’nci yılı dönümünde anmak için sevenleriyle, dostlarıyla bir araya geldiklerini ifade eden sanatçının ağabeyi Hüseyin  Koyuncu, “İçimizdeki hüzün, burukluk her zaman var. Böyle özel zamanlarda daha duygusal oluyoruz. Onu anmak, sevenleriyle bir arada olmak bizi onore ediyor. İyi ki böyle bir insan aramızdan geçti, var oldu. Kazım’ın düşünceleri, fikirleri, yaptığı ne varsa sevenleri sayesinde yaşatılacak. Geriye güzel işler bıraktı, sevgi bıraktı. Sanatsal kişiliğinin yanı sıra yaptıklarıyla gençlere örnek olması bizi mutlu ediyor. Özellikle gençlere iyi bir miras bıraktı. Anma törenlerinde ailesi olarak ister istemez daha çok üzülüyoruz. Sevenleri bizleri yalnız bırakmıyor. Onları burada görmek bizi mutlu ediyor. Herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kazım Koyuncu’nun ölüm saati olan 12.57’de saygı duruşu ile başlayan törende konuşan arkadaşı Adem Kuyumcu “12 yıl oldu ama bizim acımız hala taze. Kazım’a doyamamıştık çünkü. Sevgili Kazım sana çok teşekkür ediyoruz. Sevgiyi ve barışı bize aşıladığın için, bir arada yaşamı bize anlattığın için, farklılıklarla bir arada yaşama değer verdiğin için sana teşekkür ediyoruz. 12 yıl geçmesine rağmen biz burada bugün hala kalabalığız ve bizi en çok mutlu eden şey, Kazım’ın ‘Bir çocuğun ormanında kaybolmak istiyorum’ sözünün yerine getirilmesiydi herhalde. Çünkü çocuklar var aramızda gençler var. Biz varız, bizden sonra inanıyorum ki çocuklarımız Kazım’ı yaşatmaya devam edecek” ifadelerini kullandı.

Anma töreninde bir konuşma yapan Hasan Bilgin de “Kazım dillerin zenginliği içerisinde türkülerini söylerdi. Türkülerinde insani değerler vardı, isyan vardı, direnme vardı. Doğa vardı, deredeki balık vardı, demokrasi vardı, devrimcilik vardı. Çünkü türküler hangi dilden olursa olsun hiçbir zaman hiçbir toplumu aldatmamıştır” diye konuştu.   Anma töreni, konuşmaların ardından sona erdi.