Kemalpaşalı balıkçıdan denetimcilere isyan

0
678

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde balıkçılık yapan Güven Başar, halden veya limana gelen balıkçılardan alıp tezgahlarına getirdikleri balığın halde değil tezgahta denetlenip ceza yazılmasına anlam veremediğini söyledi.

Denizdeki bilinçsiz avlanma nedeniyle balığın az olduğunu ve balık fiyatlarının çok pahalı olduğunu dile getiren Başar “Balık sezonu ama balık bulamıyoruz, o yüzden balıklarımız çok pahalı. Milletin alım gücü de ortada. Hamsinin kilosu 20 TL, bir kasa hamsi 220 TL, palamut balığının kasası da öyle pahalı olduğu için insanlar balık almakta güçlük çekiyor. Denizdeki bilinçsiz avlanma nedeniyle balık olmuyor o nedenle fiyatlar da pahalı oluyor” ifadelerini kullandı.

Balık halinden aldıkları balıkların ince çıkması halinde ağır cezalar yediklerini dile getiren Başar “Mezgit balığının inceliğine bakın. Bu balığı su ürünleri yetkilileri gelip görünce bize ceza yazıyorlar fakat ben de bu balığı toptancıdan alıyorum. Halbuki benim bu balığı aldığım halde su ürünleri mühendisleri var, denetlemeden geçiyor. Oradaki denetlemeden geçiyorken ben burada tezgahımda bulundurduğumda ceza yiyorum” dedi.

Su ürünleri yetkililerinin balıkçı tezgahlarında değil, halde ve limanda denetleme yapması  gerektiğini dile getiren Başar “Denetleme yapıyorlar fakat yanlış denetleme yapıyorlar. Denetleme balığın satıldığı manavlarda değil, toptancıların olduğu, tutulduğu yerde yapılmalı. Orada ince ince balıkları tutup yeme gönderiyorlar, tonlarca balık. Ben burada esnafım ben bu balığı burada alıp satmak zorundayım, benim eve ekmek getirmem lazım, çocuklarım var okumaları lazım. Ama gelip bize burada ceza yazmaya çalışıyorlar, yanlış yapıyorlar. Denetlemeyi burada değil Hopa limanında, Rize Limanı’nda, avcılık yaparken oradaki teknelerin başında yapacaklar. Balığı biz burada tutmuyoruz ki, oralardan alıyoruz” şeklinde konuştu.