Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna ateş açıldı

0
766

Ardanuç – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna, Artvin’in Şavşat ilçesinden Ardanuç ilçesine gittiği sırada Yanıklı köyü yakınlarında ateş açıldı. Önce konvoya, ardından da Kılıçdaroğlu’nun aracına olmak üzere 2 ayrı saldırı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı Ala, biri ağır 3 güvenlik görevlisinin yaralandığını söyledi. Kılıçdaroğlu ise ağır yaralanan askerin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

SALDIRI KONVOYA

kilicdaroglu-nun-konvoyuna-ates-acildi-177801-1.

Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin programını gerçekleştirmek için uçakla Kars’a geldi. Buradan karayoluyla Artvin’in Şavşat İlçesi’ne geçen Kılıçdaroğlu, ilçe merkezinde halka hitap etti. Artvin’e gitmek üzere yola çıkan CHP konvoyu, Ardanuç İlçesi yakınlarına geldiğinde saldırıya uğradı. Konvoyun önünde yer alan jandarma aracına açılan ateşe Kılıçdaroğlu’nun korumaları hemen harekete geçerek karşılık verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu saldırının hemen ardından bağlandığı TV yayınında, “Benim açımdan bir sorun yok. Çatışma bölgesinden güvenlik güçleri çıkardı, Kara Yolları binasındayım. Gerekli güvenlik önlemleri alındı. Çatışmanın olduğu alanda olumsuz bir tablo yaşadık. Süratle tedbir alıp beni oradan çıkardılar. Umarım güvenlik güçlerimiz açısından da bir can kaybı yaşanmaz, olumsuz bir şey olmaz” dedi.

İçişleri Bakanı Efgan Ala konvoyu korumakla görevli jandarma aracına ateş açıldığını, 1 jandarma erin başından vurularak ağır yaralandığını, 2 astsubayın da hafif yaralandığını söyledi. Ala saldırı için “Kesin olarak PKK, böyle bir şey olunca hemen operasyon başladı” dedi.

Ağır yaralanan askerin daha sonra yaşamını yitirdiği öğrenildi.

ERDOĞAN VE YILDIRIM’DAN TELEFON

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım, olayla ilgili olarak Artvin Valisi Muhterem İnce’yi arayarak bilgi aldığı belirtildi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala da olayla ilgili bilgiler verdi. Ala, 1’i ağır 3 askerin yaralı olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu’nu arayak geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Mehmet Bekaroğlu: ‘Saldırı CHP konvoyuna yöneliktir’

Ardanuç’ta bulunan CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da şunları anlattı: “Ardahan Belediye Binasının açılışı yapılacak. Biz Rize’den gelip Ardanuç’ta bekliyoruz. Genel Başkanın geldiği haberini alınca yola çıktık, konvoydaki arkadaşlardan bir saldırı olduğunu öğrendik. Konvoy gelmeden, yaklaşırken, tedbir alan jandarmaya bir saldırı olduğunu öğrendik. Yaralanan bir jandarma var. Konvoy çatışma alanından geriye doğru Şavşat’a uzaklaşması istendi. Güvenlik sağlanınca Genel Başkanımızın Ardanuç’a intikali sağlanacak. Bu CHP konvoyuna yönelik bir saldırıdır. Jandarmanın aldığı duyum nedeniyle bu saldırıya karşı bir tedbir aldı. Böyle bir duyum olduğunu biliyoruz. Genel Başkanın arabası hedef alınamadı ama o noktadaki jandarmanın tedbir aldığı yere saldırı gerçekleşti. CHP konvoyu şu anda çatışma olan yere intikal ederken meydana gelen bir saldırıdır. Hedef alınan orada güvenlik tedbiri alan jandarmadır. Konvoydaki kimse ve arabalar zarar görmedi.”

Olay yerinde bulunan Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da, “Parti otobüsüyle bekliyorduk. Nerede kaldığını sorgularken, emniyet birimlerine yol üzerinde konuşlanan güvenlik güçleriyle çatışma olduğu bilgisi geldi. Yol üzerinde konumlanan güvenlik güçleriyle bu çatışma çıktı. Aldığımız bilgi saldırının bizim bulunduğumuz yerin hemen arkasında gerçekleşti. Sıcak çatışmanın olduğu noktadaki durumla ilgili net bir bilgi yok. Umarız bir an önce buradaki güvenlik durumu sağlanır” diye konuştu.

25.08.2016 14:15 Birgün