Konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Artvin oldu

0
636
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı sonuçlarına göre konut satış fiyatlarının en çok arttığı il Artvin, kira fiyatlarının en çok arttığı il ise Ağrı oldu.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi ocak ayı sonuçları açıklandı. 2018 Ocak ayı itibariyle Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Muş, Siirt, Şırnak, Tunceli’yi de emlak endeksine dahil eden REIDIN, endeks kapsamında incelenen il sayısını 81’e, ilçe sayısını 258’e, mahalle sayısını ise 1255’e çıkardı. Bu kapsam genişlemesi sayesinde REIDIN artık, Türkiye’nin tamamını kapsayacak şekilde endeks üretebilir hale geldi.

Konut satış fiyatları Ocak 2017’ye göre yaklaşık %12 arttı
Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki REIDIN Emlak Endeksi’ne göre ise ocak ayında satılık konutlarda, bir önceki aya göre %0,85 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11,74 oranında fiyat artışı kaydedildi. Ocak ayında metrekare başına konut satış fiyatlarının %2,11 oranında arttığı Artvin, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.
REIDIN CEO’su Kerim Alain Bertrand endeks hakkında şunları söyledi: “REIDIN olarak ülke çapında yürüttüğümüz ayrıntılı veri çalışmaları sonucunda, emlak endeksimizin kapsamındaki il sayısını 81’e çıkardık ve kapsam dışında hiçbir ilimiz kalmadı. Böylece artık endekslerimiz, daha önce kapsam dışında kalan Hakkari, Şırnak, Bayburt, Muş, Tunceli gibi 13 ilimizdeki emlak verilerine de ışık tutar hale geldi. Ocak 2018 Emlak Endeksi değerleri ele alındığında; satış fiyatları için %0,85 oranında, kira değerleri içinse %0,26 oranında artış olduğu gözlemlenmektedir. Ocak ayı TÜFE değerinin ise %1,02 olduğunu görüyoruz. Bu doğrultuda, hem satış hem de kiradaki artış oranlarının reel anlamda pozitif getiri sağlamadığını söyleyebiliriz. Ülke genelindeki satış fiyat oranları incelendiğinde ise İstanbul ve Ankara’da reel anlamda artış gözlemlenmezken, İzmir reel olarak artış gösteren illerimiz arasındadır.”