Kurt, Öğretmenlerimizin Gününü Kutluyorum

0
956

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ali Yücel Kurt 24 Kasım Öğretmenler günü münasebetiyle açıklamalarda bulundu. Kurt açıklamasında,“Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, eğitim ve öğretimi karanlıktan, yozluktan kurtararak, laik, demokratik temeller üzerinde biçimlendirmiş, bir seferberlik anlayışı içinde aydınlanma ve çağdaşlaşma projesi olarak kurumsallaştırmıştır. Bu projenin ortak adı Türk Milli Eğitimidir. Ancak bugün geldiğimiz noktada, bu adların hiç birisini içinde barındırmayan bir eğitim sistemi ve modeliyle karşı karşıyayız.

Türk, milli ve eğitim sadece adlarıyla kaldı ama içerdiği anlamlar ne yazık ki yok edildi. Öğrenciyi, öğretmeni, veliyi, eğitimin fiziki ve diğer koşullarını hiçe sayan bir anlayış egemen kılındı. Eğitimin sayılmayacak kadar pek çok sorunu var.

Ama en başta bu kurumun asli unsuru öğretmenlerimize aileleriyle birlikte layık oldukları bir ekonomik, sosyal yaşam olanakları sunulmalıdır. Onların örgütlenme, sendikal mücadele hakları, ülke sorunlarına, demokratik hak ve özgürlüklerin korunup gelişmesine katkı sunmalarının önündeki engeller kaldırılmalıdır.

CHP  parti olarak eğitimin bu ve benzerini sorunlarını biliyor, bunun için mücadele ediyor ve çalışmalarımı sürdürüyor.

Bu vesileyle Başta Başöğretmen olarak bize çok şey öğreten, çok şey öğrendiğimiz Türk Milletinin Başöğretmeni Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetin Milli Eğitim Bakanı  Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç, Gültekin Gazioğlu ve diğer ebediyete intikal etmiş bütün öğretmenlerimizi, eğitimcilerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyor, emeklilik yaşamını sürdüren öğretmenlerimizin ellerinden öpüyor, bu kutsal mesleğin temel unsuru olan öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, onlara sevgi, saygı ve hürmetlerimi sunuyorum.” İfadelerine yer verdi.

Haber: Adem Güngör